پیش بینی پایه حقوق بیمه بیکاری سال ۱۳۹۸

پایه حقوق بیمه بیکاری سال 1398
ضریب ریالی افزایش حقوق در سال ۹۸، به طور متوسط ۲۰ درصد در نظر گرفته شده‌است که رقم قطعی این ضریب، توسط هیات وزیران تصویب خواهد شد. حداقل حقوق بیمه بیکاری در سال ۹۷، مبلغ ۱٫۱۱۱٫۲۶۹ تومان بود، که به این مقدار هم ۲۰ درصد اضافه خواهد شد، که پایه حقوق بیمه بیکاری سال ۹۸ ( یا همان مبلغ بیمه بیکاری سال ۹۸ )، حدود ۲۲۲ هزار تومان خواهد بود. اما افزایش حقوق در سال ۹۸ و دستمزد مشمولین قانون کار و مستمری‌ها هم ۲۰ درصد تعیین شده است، که رقم قطعی افزایش به تصویب شورای عالی کار می‌رسد. در سال ۹۷ حداقل حقوق و دستمزد، ۱٫۱۱۴٫۰۵۷ تومان بود که با احتساب ۲۰ درصد اضافه حقوق موردنظر، به این مبلغ پایه، ۲۲۴ هزار تومان (به‌طور تقریبی) اضافه خواهد شد. 

مقرری روزانه بیمه بیکاری  و افراد متاهل

همان‌طور که می‌دانید، مقرری روزانه بیمه بیکاری، ۵۵ درصد متوسط مزد یا حقوق و یا کارمزد روزانه بیمه شده‌است. به مقرری افراد متاهل و متکفل، به ازای هر یک از افراد تحت تکفل (حداکثر تا ۴ نفر) ۱۰ درصد حداقل دستمزد زمان شروع بیکاری، افزوده خواهد‌شد، اما میزان مقرری بیمه بیکاری از حداقل دستمزد مشخص شده برای هر سال کمتر و از ۸۰ درصد متوسط مزد یا حقوق بیمه شده بیشتر نباید باشد.
به عنوان مثال اگر مقرری بیمه بیکاری فرد در سال ۹۷ حداقل حقوق باشد، در سال ۹۸ هم، همان مقدار حداقل سال جدید را دریافت می‌کند.
 *پرداخت مابه التفاوت فروردین ماه، با حقوق جدید اردیبهشت ماه در خردادماه ۹۸ انجام می‌شود.

حق بیمه بیکاری کارگران

حداقل دستمزد ماهانه کارگران در سال ۱۳۹۷ معادل مبلغ ۱٫۱۱۴٫۱۴۰ تومان است که با در نظر گرفتن، حق مسکن و بن نقدی، حداقل حقوق برای کارگر مجرد با کارگر متاهل دارای یک فرزند، متفاوت است.
کارگری که اخراج شده، پس از اخراج، یک ماه وقت دارد تا به هیئت‌های حل اختلاف وزارت کار مراجعه و درخواست مقرری بیمه بیکاری خود را مطرح کند. در صورت عذر موجه (مانند بیماری یا…) امکان مراجعه تا حداکثر سه ماه، وجود دارد. این مدت برای کارگرانی که بعد از خدمت سربازی یا حضور در جبهه مراجعه می‌کنند و کارفرما از پذیرش آن‌ها خودداری می‌کند به دو ماه کاهش پیدا می‌کند.

شرایط پرداخت بیمه بیکاری

شرط اصلی پرداخت بیمه بیکاری اول اخراج از محل کار است، و بعد از آن پرداخت حداقل شش ماه حق بیمه و در نهایت دارا بودن یک سال قرارداد کار به همراه پرداخت حق بیمه است، سوالی که در اینجا پیش می‌آید این است که چه کسانی شرایط دریافت مقرری بیمه بیکاری دارند؟
در حقیقت بیمه‌شدگانی که بدون میل و اراده بیکار شده‌اند به شرطی‌ که دارای حداقل شش ماه سابقه پرداخت حق‌ بیمه باشند؛ می‌توانند از مقرری بیمه بیکاری استفاده کنند.
آن دسته از بیمه‌شدگانی که به علت بروز حوادث غیر مترقبه مانند سیل، جنگ، زلزله و آتش‌سوزی بیکار می‌شوند، برای دریافت مقرری بیمه ‌بیکاری نیاز به داشتن شرط حداقل سابقه ندارند و حتی اگر در روز اول کار بر اثر حوادث غیرمترقبه بیکار شوند، می‌توانند از مقرری بیمه‌ بیکاری بهره‌مند شوند.
متقاضیان بیمه بیکاری که کار خود را ناگهان از دست داده‌اند، برای دریافت مقرری بیمه‌ بیکاری حداکثر ظرف مدت ۳۰ روز از تاریخ بیکاری خود می‌توانند موضوع را به واحدهای اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی اطلاع دهند و آمادگی خود را برای اشتغال به کار تخصصی و یا کار مشابه تخصص خود، اعلام کنند.

محاسبه بیمه بیکاری متاهلین

 سوال بسیاری از بیمه‌شدگان عزیز مشمول بیمه بیکاری، بیمه بیکاری متاهلین است، میزان مقرری روزانه بیمه شده بیکار، معادل ۵۵ درصد متوسط مزد یا حقوق و یا کارمزد روزانه فرد بیمه‌شده در نظر گرفته شده است.
البته به مقرری افراد متاهل یا متکفل، (تا حداکثر چهار نفر از افراد تحت تکفل) به ازاء هر یک از آن‌ها، مقدار ۱۰ درصد حداقل دستمزد اضافه خواهد شد، اما در هر حال مجموع دریافتی مقرری‌بگیران نباید از حداقل دستمزد کمتر و از ۸۰ درصد دستمزد و حقوق بیشتر باشد.

درصد حق بیمه تامین اجتماعی سهم کارگر و کارفرما در سال ۹۸

حق بیمه سهم کارگر ۷ درصد و حق بیمه سهم کارفرما با در نظر گرفتن بیمه بیکاری ۲۳درصد، درمجموع ۳۰ درصد از حقوق و مزایای دریافتی کارگر است.

 

 

 

 

مطالب مرتبط با آنچه شما جستجو کرده‌اید:

 

 

برچسب ها:
پیام بگذارید