پرداخت هزینه های مربوط به عینک و سمعک توسط بیمه

پرداخت هزینه های مربوط به عینک و سمعک توسط بیمه

یکی از سوالاتی که در ذهن بسیاری از بیمه شدگان مطرح است؛ پرداخت هزینه های مربوط به عینک و سمعک توسط بیمه است. آیا بیمه‌گران اول کمک هزینه‌ای بابت تهیه این اقلام برای بیمه شدگان خود در نظر دارند؟

قبلا در بلاگ نویان راجع به درمان تکمیلی با شما صحبت کردیم و گفتیم اغلب خدماتی مانند مواردی که در بالا ذکر شد، توسط بیمه‌های تکمیلی که بیشتر شرکت‌های بیمه خصوصی و نیمه خصوصی و دولتی هستند، به بیمه شدگان ارائه می‌شود. بیمه تکمیلی به صورت انفرادی (توسط بعضی شرکت‌های بیمه) و گروهی توسط کلیه شرکت های بیمه، با خدمات و سقف پوشش ها و تعهدات مشخص و معرفی بیمارستان های طرف قرارداد، به بیمه‌شدگانش خدمت‌رسانی می‌کند. کافی است نوع پوشش تکمیلی را انتخاب کرده و حق بیمه محاسبه شده را به شرکت بیمه مورد نظر خود پرداخت کنید.

علاوه بر بیمه تکمیلی، سازمان تامین اجتماعی نیز خدماتی را در جهت کمک به بیمه شدگان عزیز ارائه می‌دهد. اما افرادی که از این خدمات می توانند استفاده کنند دارای شرایط خاصی باید باشند که در ادامه آن را ذکر خواهیم کرد. تعریفی که سازمان تامین اجتماعی عنوان کرده به صورت زیر است:

پروتز و اروتز وسایلی مانند عینک طبی، دست و پای مصنوعی و سمعک هستند که برای جبران نقص عضو یا تقویت یکی از حواس به کار می روند.

افراد واجد شرایط برای دریافت هزینه پروتز و اروتز

کلیه بیمه شدگان اجباری و اختیاری، مستمری بگیران و مقرری بگیران بیمه بیکاری به همراه افراد تحت تکفل ایشان مشمول دریافت کمک هزینه وسایل کمک پزشکی می‌شوند. این افراد درصورت نیاز به وسایل کمک پزشکی، پس از تهیه این وسایل، می توانند بر اساس ضوابط و دستورالعمل‌های موجود کمک هزینه مورد نظر را دریافت کنند.

مدارک لازم برای دریافت هزینه پروتز و اروتز 

ارائه گواهی تجویز پزشک متخصص و مرتبط با موضوع مورد گواهی

در دست داشتن فاکتور خرید معتبر

دوره تمدید (دوره انتظار)

استفاده مجدد از اقلام نام برده شده با رعایت دوره تمدید (دوره انتظار) بلامانع بوده و سایر اقلام صرفاً برای یکبار به مشمولین قابل پرداخت هستند

شیشه عینک طبی دوره تمدید دوساله دارد. (هر دو سال یک بار مجاز به استفاده از بیمه هستید)

کنتاکت لنز دوره تمدید ده ساله دارد.

سمعک دارای دوره تمدید ده ساله است.

ویلچیر دوره تمدید هفت ساله دارد.

چشم مصنوعی دوره تمدید پنج ساله دارد.

دست و پای مصنوعی دوره تمدید پنج ساله دارد.

کفش طبی کلاب فوت دوره تمدید دوساله دارد.

نحوه تأئید مدارک

۱-پرداخت هزینه عینک طبی و مواردی که تعرفه کمتر از ۲۰۰٫۰۰۰ ریال دارند، بدون نیاز به تایید پزشک معتمد بلامانع است، به شرط آن‌ که اقلام با تعرفه بیشتر از۵۰٫۰۰۰ ریال (به استثنای عینک طبی که با تجویز اپتومتریست ها نیز قابل پرداخت می‌شود) توسط پزشک متخصص مرتبط تجویز شده باشد. در این‌صورت است که بیمه شده با مراجعه مستقیم به شعبه های تامین اجتماعی و با ارائه گواهی تجویز پزشک و ارائه فاکتور خرید می تواند هزینه پرداختی‌اش را دریافت کند.

۲-مرجع تایید آن دسته از وسایل کمک پزشکی که تعرفه آن تا مبلغ ۷۰۰٫۰۰۰ ریال است، پزشک معتمد و اقلام با تعرفه بیشتر از این مبلغ  و همین طور کنتاکت لنز و اقلام لباس سوختگی، شورای پزشکی هستند. همین‌طور مرجع تایید پروتزهای دندانی، دندانپزشکان معتمد بیمه تامین اجتماعی هستند.

کمک هزینه پروتز و اروتز

سازمان تامین اجتماعی نیز برای خدمت رسانی بهتر و بیشتر به هموطنان سامانه کمک هزینه پروتز و اروتز را راه‌اندازی کرده است، تا متقاضیان با ورود به این سامانه و درج اطلاعات خود در صورت واجد شرایط بودن، از کمک هزینه تهیه این اقلام  استفاده کنند.

منبع : سازمان تامین اجتماعی

برچسب ها:
پیام بگذارید