دیه سال ۹۸ و نرخ پایه بیمه شخص ثالث سال ۹۸

دیه سال 98

هر سال در روزهای پایانی اسفند نرخ دیه در سال جدید و متعاقباً نرخ بیمه شخص ثالث از سوی قوه قضائیه و بیمه مرکزی اعلام می شود.

قیمت دیه در سال ۹۸

در سال ۹۸ دیه یک مرد مسلمان در ماه های غیرحرام ۲۷۰ میلیون تومان تعیین شده است. بر این اساس، در ماه های حرام ۹۰ میلیون تومان به این مبلغ اضافه می شود و در ماه حرام دیه مرد مسلمان ۳۶۰ میلیون تومان است.

نرخ بیمه شخص ثالث در سال ۹۸

قیمت بیمه شخص ثالث از روی مبلغ دیه کامل یک انسان در ماه حرام آن سال تعیین می شود. البته این مورد تنها یکی از شاخص هایی است که در محاسبه قیمت بیمه شخص ثالث در نظر گرفته می شود. عوامل دیگری که در تعیین نرخ بیمه شخص ثالث لحاظ می شوند این موارد است:

  • حق بیمه پایه که از سوی بیمه مرکزی ابلاغ می شود
  • نوع، مدل و سال ساخت خودرو
  • کاربری وسیله نقلیه
  • میزان پوشش بیمه شخص ثالث
  • مدت زمان قرارداد
  • تخفیف شرکت بیمه

حق بیمه پایه

حق بیمه پایه شخص ثالث همان قیمتی است که هر سال از سوی قوه قضائیه و بیمه مرکزی ابلاغ می شود. به این معنا که بدون در نظر گرفتن معیارهای دیگر، قیمت پایه بیمه شخص ثالث در سال ۹۸ مبلغ ۳۶۰ میلیون تومان در ماه های محرم، رجب، ذی القعده و ذی الحجه  است. این ماه ها در تاریخ های شمسی به این صورت است:

ماه رجب: از ۱۷ اسفند ۹۷ تا ۱۷ فروردین ۹۸

ماه ذی القعده: از ۱۳ تیر ۹۸ تا ۱۱ مرداد ۹۸

ماه ذی الحجه: از ۱۲ مرداد ۹۸ تا ۹ شهریور ۹۸

ماه محرم: از ۱۰ شهریور ۹۸ تا ۷ مهر ۹۸

ویژگی های خودرو

برای هر نوع ماشین، هر سال ساخت و هر مدل، قیمت بیمه شخص ثالث فرق می کند. نرخ های ثابت هر سال از سوی بیمه مرکزی ابلاغ می شود و بر اساس تعداد سیلندر هر خودرو و کاربری آن در جدولی به اطلاع عموم می رسد. بنابراین در هنگام خرید (چه خرید اینترنتی و چه خرید حضوری) تنها با مشخص کردن مشخصات خودروی خود می توانید از قیمت بیمه شخص آن سال مطلع شوید. (توضیح: تا زمان انتشار این محتوا در ۱۴ اسفند۹۷، هنوز نرخ هر نوع ماشین در سال ۹۸ اعلام نشده است.)

کاربری ماشین

هر خودرویی بنا به اینکه چه نوع کاربری داشته باشد، ریسک بروز حادثه متفاوتی دارد. میزان این ریسک، شاخصی است در تعیین نرخ شخص ثالث دخیل است. مثلا یک خودروی شخصی در مقایسه با تاکسی ریسک خطر کمتری دارد و بر این اساس، نرخ بیمه شخص ثالث برای آن کمتر است.

مقدار پوشش بیمه شخص ثالث

همانطور که می دانید، بیمه شخص ثالث دو نوع پوشش دارد: ۱٫ جانی / بدنی و ۲٫ مالی. میزان پوشش مالی بیمه نامه شخص ثالث نیز هر سال از سوی بیمه مرکزی طی جدولی اعلام می شود. این نرخ به صورت نرخ حداقل و نرخ حداکثر به شرکت های بیمه ابلاغ می شود و خریدار بیمه نامه بنا به پوشش هایی که انتخاب می کند، قیمت بیمه شخص ثالث خود را تعیین می کند. برای سال ۹۷ این پوشش از ۷,۷۰۰,۰۰۰ تومان تا ۱۳۴,۰۰۰,۰۰۰ تومان تعیین شده بود. (توضیح: تا زمان انتشار این محتوا در ۱۴ اسفند۹۷، هنوز نرخ هر نوع ماشین در سال ۹۸ اعلام نشده است.)

تخفیف شرکت بیمه

بیمه مرکزی هر سال نرخ حداقل و حداکثر حق بیمه را به شرکت های بیمه اعلام می کند و شرکت های بیمه با توجه به شرایط خود می توانند مبالغی را در همین بازه تعیین شده به مشتریان ارائه کنند و بنا به صلاحدید خود، هر مقدار که لازم می دانند به خریداران تخفیف دهند.البته تخفیف عدم خسارت و جریمه دیرکرد نیز در قیمت گذاری نهایی بیمه شخص ثالث دخیل است.

مدت زمان قرارداد

اینکه مدت قرارداد بیمه شخص ثالث ماشین شما چقدر باشد نیز تعیین کننده نرخ بیمه شخص ثالث است. بیمه شخص ثالث می تواند سه ماهه، شش ماهه، نه ماهه یا یک ساله باشد. در بیمه های کمتر از یک سال، قیمت کمی بالاتر می شود چرا که تعداد روزها کمتر است و نرخ پایه تقسیم بر تعداد کمتری از روزهای سال می شود و طبیعتاً قیمت بالاتر می شود. خریدار بیمه شخص ثالث اگر نخواهد بیمه یکساله بخرد، می تواند بنا به تعداد ماه های مورد نظر، بیمه شخص ثالث تهیه کند.

بیمه شخص ثالث قسطی

همچنین اگر کسی نتواند به طور یکجا بیمه شخص ثالث خریداری کند، می تواند ۴ تا بیمه ۳ ماهه بخرد و هزینه را قسط بندی کند. در چنین شرایطی نیاز به ارائه چک هم نیست . فقط بیمه قسط بندی می شود.

مقاله های مرتبط:

خرید قسطی بیمه شخص ثالث : حضوری و اینترنتی

 

خرید قسطی بیمه شخص ثالث : حضوری و اینترنتی

 

بیمه مازاد شخص ثالث چیست و پوشش های آن کدام است؟

بیمه مازاد شخص ثالث چیست و چه پوشش هایی دارد؟

 

انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث

انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث چگونه است

 

 

منبع: بیمه مرکزی

برچسب ها:
پیام بگذارید