بیمه داروهای شیمی درمانی

بیمه داروهای شیمی درمانی

یکی از پرهزینه‌ترین بیماری‌ها، بیماری‌های صعب العلاج و بیماری‌های خاص هستند. در این میان متاسفانه بیماری سرطان به علت طیف گسترده‌ای از افراد که درگیر آن هستند، چون پر هزینه است، بسیار مورد توجه قرار گرفته. به همین علت، به تازگی خبری مبنی بر این‌که این داروها تحت پوشش بیمه هستند، منتشر شده است.

بیمه داروهای شیمی درمانی توسط بیمه گران اول

از آن‌جایی که محدوده قیمتی داروهای شیمی درمانی متفاوت است و بیشترشان قیمت ‏بالایی دارند، (مثلا داروهایی وجود دارد که هر قلم از  آن‌ها بالای ۳ یا ۴ میلیون تومان قیمت دارد، و بیمار مجبور است، این داروها را هر ۲۱ روز یک بار یا کمتر ‏و بیشتر، برای مدت طولانی تکرار کند و از آن‌ها استفاده کند.)‏ به تازگی بیمه گران اول هم در عرضه داروهای بیماری‌های خاص به بیماران، مشارکت دارند. برای قرار گرفتن داروها در پوشش بیمه‌، اولین کار ثبت در فهرست داروهای رسمی کشور است برخی از داروهای شیمی درمانی (حدود ۱۶ قلم- دوز) به موجب تفاهم نامه دارویی بیماران خاص، مزمن و صعب العلاج دارای پوشش بیمه هستند که بیماران می‌توانند با سهم سازمانی ۷۰ درصد این داروها را تهیه کنند. برخی هم با سهم سازمانی بیشتری تحت پوشش بیمه قرار گرفته اند. در این میان سهم، بیمه سلامت برای ١١٣ قلم (بیش از ۶۰ درصد داروهای شیمی درمانی) داروی شیمی درمانی در بخش سرپایی و بستری ٩٠ درصد و بقیه این داروها در بخش سرپایی با سهم سازمانی ۷۰ درصد و در بخش بستری با سهم سازمانی ۹۰درصد تحت پوشش قرار گرفته‌اند.
هزینه این داروها بر اساس نوع ژنریک پرداخت خواهد شد، اگر تولید داخل باشند براساس ضوابط، هزینه نوع تولید داخل پرداخت می‌شود.‏
به عنوان مثال در مورد داروهای شیمی درمانی که پرهزینه‌ترین داروهای تحت پوشش سازمان بیمه سلامت هستند و در ۶ ‏ماهه ابتدایی ۹۷ بیش از ۱۵۰ میلیارد تومان بابت این داروها هزینه پرداخت شده است. در سال ۹۶ نیز بیمه سلامت بیش از ۳۳۰ ‏میلیارد تومان برای داروهای شیمی درمانی، هزینه کرده که، ۱۵ درصد از هزینه دارویی سازمان در بخش سرپایی صرف می‌شود. ‏
روند کار به این صورت است که، سازمان بیمه سلامت برای داروهای شیمی درمانی بر اساس راهنماهای بالینی ابلاغ شده، تشکیل پرونده می‌دهد که در ‏حال حاضر ۱۲ قلم دارو دارای راهنمای بالینی ابلاغی وزارت بهداشت هستند و در حدود ۳۰ بیماری را تحت پوشش قرار می‌دهند، و تا وقتی که روند بیماری ‏پاسخ‌ مثبت به دارو داشته باشد می‌تواند داروها را بر اساس ضوابط و با کسرسهم سازمان، از داروخانه‌های طرف قرارداد ‏تهیه کند.‏
بیماران عزیز مبتلا به سرطان، در حال حاضر از طریق تشکیل پرونده در سامانه تایید دارو،می ‌توانند، به داروخانه مراجعه کرده و با ارائه نسخه متخصص آنکولوژی یا هماتولوژی، داروهای خود را دریافت کنند. در آینده ای نزدیک وزارت ‏بهداشت با مکانیزه کردن تجویز داروهای شیمی درمانی از سوی پزشک سعی در ارائه خدمات بهتر به بیماران دارد.

بیمه داروهای شیمی درمانی توسط بیمه تکمیلی

اکثر بیمه های تکمیلی و بیمه های عمر پوشش هایی را برای بیماری های خاص و صعب العلاج ارائه می‌دهند. اما به تازگی بیمه مادام العمر جبران هزینه‏‌های درمان سرطان برای اولین بار توسط بیمه البرز، طراحی و با نام «بیمه امید آفرین البرز» به عموم هموطنان ارائه شد. از مزایا و شرایط این بیمه نامه می‌توان موارد زیر را برشمرد:

 • برای تهیه این بیمه در شرایط عادی نیازی به انجام معاینات و آزمایشات غربالگری نیست.
 • بیمه سرطان به صورت انفرادی و خانوادگی و گروهی قابل خریداری است.
 • این بیمه‌نامه مادام ‏العمر است؛ و فقط یکبار حق‏ بیمه از بیمه شده دریافت می‏گردد.
 • هزینه درمان خارج کشور در صورت نیاز پرداخت می‌شود.
 • سقف پوشش و جبران هزینه های درمان در بیمه‏ سرطان البرز معادل ۴٫۵۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰ ریال است.
 • شرط سنی خرید این بیمه تا قبل از سن ۶۰ سالگی‌ است.
 • حق‏ بیمه این ‌‌بیمه‌نامه قابل تقسیط است و حداکثر طی ۵سال تسویه می‌شود.
 • در صورتی‏که بیمه‏ شده هنگام درمان، نیاز به بیمه پایه یا مکمل دیگری داشته باشد، این ‌‌بیمه‌نامه مازاد هزینه‏‌های درمان را پوشش می‌دهد.
 • در این طرح بیمه‏ البرز، هزینه‏‌های درمان ‏بیمه‏ شدگان را در برابر سرطان جبران می‏کند.
 • خرید این ‌‌بیمه‌نامه فقط در هنگام سلامتی بیمه شده امکان پذیر است.
 • دوره انتظار در این طرح یک سال است، که بعد از طی شدن این دوره خدمات درمانی شامل:

سرپایی، بستری، شیمی درمانی، جراحی روباتیک، آمبولانس و سایر هزینه ای اضافی تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد.

مرتبط با آن‌چه شما جستجو کرده اید:

بیمه درمان بیماری‌های خاص و صعب العلاج، بیمه سرطان

برچسب ها:
پیام بگذارید