بیمه مازاد شخص ثالث چیست و چه پوشش هایی دارد؟

بیمه مازاد شخص ثالث

آیا می دانستید که بیمه شخص ثالث نیز می تواند پوشش تکمیلی داشته باشد؟ به طور کلی شرکت های بیمه برای جبران خسارت های مربوط به موتور و اتومبیل چند نوع بیمه نامه در نظر گرفته اند:

  • بیمه بدنه اتومبیل
  • بیمه شخص ثالث (اجباری) – این بیمه با عنوان بیمه مسئولیت مدنی دارندگان وسایل نقلیه موتوری نیز شناخته می شود.
  • بیمه حوادث سرنشین
  • بیمه مازاد شخص ثالث – این بیمه با عنوان پوشش تکمیلی بیمه مسئولیت مدنی دارندگان وسایل نقلیه موتوری نیز شناخته می شود.

بیمه مازاد بر بیمه شخص ثالث (بیمه تکمیلی مسئولیت وسایل نقلیه موتوری) چیست؟

بیمه شخص ثالث دو نوع پوشش دارد و نرخ آن هر سال از طرف بیمه مرکزی ابلاغ می شود: ۱٫ پوشش جانی و ۲٫ پوشش مالی. مبلغ دیه ای که در حوادث جانی از طرف شرکت های بیمه پرداخت می شود، به اندازه دیه یک مرد مسلمان در ماه های حرام است. در بخش خسارت مالی نیز، این مبلغ به اندازه دو و نیم درصد (۲٫۵ %) تعهدات بدنی است. بیمه گذار برای اینکه خسارت های جانی و مالی ای را که مبلغ آن ها بیشتر از این مقدار است، جبران کند، می تواند بیمه مازاد شخص ثالث یا همان بیمه مسئولیت وسایل نقلیه موتوری را خریداری کند.

چرا بیمه مازاد شخص ثالث مهم است؟

بنا به بعضی دلایل، ممکن است پرداخت خسارت بدنی بیمه شخص ثالث (شکستگی، ارش، نقص عضو، از کار افتادگی و…) بعد از ۲ سال از صدور بیمه نامه انجام شود. اما حکم دادگاه های قضایی مبلغ دیه را بر اساس نرخ سال جدید در نظر می گیرند. در چنین شرایطی، اگر بیمه گذار، بیمه مازاد شخص ثالث داشته باشد، می تواند مابه التفاوت هزینه ای خسارت را تا سقف این بیمه نامه از شرکت بیمه مورد نظر مطالبه کند.

بیمه مازاد شخص ثالث تا حد دیه

دیه در قانون مجازات اسلامی در حقیقت نوعی مجازات است برای آسیب ها و صدمات بدنی و جانی که غیر عمد به وجود آمده اند. بیمه مازاد شخص ثالث همان پوششی است که هزینه های مازاد را تامین می کند و تا سقف دیه مرد مسلمان تعهد پرداخت خسارت دارد.

مقاله مرتبط:

خرید قسطی بیمه شخص ثالث : حضوری و اینترنتی

 

خرید قسطی بیمه شخص ثالث : حضوری و اینترنتی

بخشودگی جریمه بیمه شخص ثالث

 

بخشودگی جریمه بیمه شخص ثالث سال ۹۷

نرخ فرانشیز بیمه بدنه چقدر است و چطور فرانشیز بیمه بدنه را حذف کنیم؟

 

نرخ فرانشیز بیمه بدنه چقدر است و چطور فرانشیز بیمه بدنه را حذف کنیم؟

 

 

برچسب ها:
پیام بگذارید