ابطال دستورالعمل قطع مقرری بیمه بیکاری

قطع مقرری بیمه بیکاری

ایران به عنوان سومین کشور خاورمیانه، بیمه‌ بیکاری  برای افراد تحت‌ پوشش قانون کار و تأمین‌ اجتماعی در نظر گرفته است. همان‌طور که در مطالب پیشین گفتیم، بیمه بیکاری، به آن دسته از بیمه‌شدگانی که بدون میل و اراده بیکار شده و آماده به کار باشند، تعلق می‌گیرد.

مقرری بیمه بیکاری به شرطی، به بیمه‌شده پرداخت می‌گردد که اول؛ شخص غیرارادی بیکار شده باشد، به این معنی که از کار اخراج شده و یا بر اثر اتفاقات غیرمترقبه مثل سیل، زلزله، جنگ و آتش‌سوزی و… کار خود را از دست بدهد. دوم؛ بیمه‌شدگانی که به علت تغییرات ساختار اقتصادی (مانند تعدیل نیرو جهت افزایش بازدهی، استفاده از فناوری پیشرفته و یا تغییر کاربری، بازسازی خط تولید، جابه‌جایی کارگاه، و…) کار خود را به صورت موقت از دست بدهند، با تشخیص وزارتخانه مربوطه و تایید شورای عالی کار می‌توانند از مقرری بیمه بیکاری استفاده کنند. بنابراین کسی که با اختیار خود کار را ترک می‌کند نمی‌تواند درخواست مقرری بیمه بیکاری داشته باشد. از دیگر شرایط موافقت با درخواست مستمری بیکاری، دارا بودن حداقل شش ماه سابقه پرداخت حق بیمه است. اما برای آن دسته از بیمه شدگانی که به علت حوادث غیر مترقبه کار خود را از دست می‌دهند، داشتن این مدت سابقه لازم نیست، و حتی با داشتن مدت زمان کمتر  پرداخت حق بیمه کمتر هم می‌توانند دریافت مستمری داشته باشند.
حداکثر مدت پرداخت مقرری بیمه بیکاری برای متاهلین ۵۰ ماه و برای مجردین ۳۶ ماه است. البته پرداخت این مقرری برای افراد متکفل و مجرد متفاوت است. به عنوان مثال؛ اگر دو بیمه‌شده یکی مجرد و دیگری متاهل با داشتن شش ماه سابقه پرداخت حق بیمه کار خود را از دست بدهند، برای بیمه‌شده مجرد شش ماه و برای بیمه‌شده متاهل یکسال مقرری در نظر گرفته می‌شود. اما اگر گزارشی مبنی بر اشتغال پنهانی مقرری بگیران به دست سازمان تامین اجتماعی برسد، بلافاصله مقرری قطع خواهد شد.

زمان قطع مقرری بیمه بیکاری

بیمه شدگانی که از مقرری بیمه بیکاری استفاده می‌کنند اگر مشغول به کار شوند، مقرری بیکاری آنان قطع خواهد شد. در صورتی که پس از برقراری مقرری بیکاری، معلوم ‌شود که بیکاری بیمه‌ شده، به اراده شخصی او بوده یا بیمه ‌شده بیکار، اشتغال به کار دوباره خود را اعلام نکرده تا کماکان مقرری دریافت کند، باید تمام پول دریافتی و کمک هزینه بیکاری را به سازمان تأمین‌ اجتماعی بازپس دهد.

استثنا برای افرادی وجود دارد که هنگام شروع استفاده از بیمه بیکاری دارای ۵۵ سال سن یا بیشتر هستند و تا وقتی‌که مشغول به کارنیستند، در صورت دارا بودن شرایط ذکر شده، تا رسیدن به سن بازنشستگی می‌توانند تحت پوشش بیمه بیکاری قرار بگیرند. در حال حاضر کمترین مدت پرداخت مقرری بیمه بیکاری ۶ ماه و بیشترین مدت پرداخت این مقرری ۵۰ ماه در نظر گرفته شده است.

لازم به ذکر است که، روزهایی که بیمه شده، از مقرری بیمه بیکاری استفاده می‌کند، جزو سوابق پرداخت حق بیمه، به لحاظ بازنشستگی و یا از کارافتادگی و فوت حساب خواهد شد.

ابطال دستورالعمل قطع مقرری بیمه بیکاری به بهانه تاخیر

« دستورالعمل و ضوابط اجرایی حضور و غیاب مقرری بگیران بیمه بیکاری و دستورالعمل و ضوابط حضور و غیاب اثر انگشتی که توسط اداره کل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت کار مقرر شده است و در مواد غیبت و تأخیر ۴۵ دقیقه ای منجر به قطع مقرری بیمه بیکاری خواهد شد، خارج از اختیار اداره کل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت کار است و درخواست ابطال این دستورالعمل مطرح شد. هیات عمومی دیوان عدالت اداری پس از بحث و بررسی در این مورد، دستورالعمل یاد شده را با این استدلال که قطع مقرری بیمه بیکاری بیمه شده، به علت عدم حضور در اداره کار و تأخیر در حضور، خلاف ماده ۸ قانون بیمه بیکاری است، از تاریخ تصویب ابطال کرد. »

برچسب ها:
پیام بگذارید