حذف دفترچه بیمه از نظام درمانی

حذف دفترچه بیمه

 مقدمات حذف دفترچه بیمه

در حال حاضر در کشور ما ۴۰ میلیون نفر زیر پوشش بیمه سلامت هستند؛ از این تعداد نیز ۸۵ درصد به طور رایگان بیمه شده‌اند. یکی از سیاست‌هایی که به تازگی توسط بیمه سلامت عنوان شده و تصمیم برای پیاده‌سازی آن گرفته شده، حذف دفترچه‌های خدمات درمانی است.

با توجه به اهمیت بخش درمان در کشور، یکی از سیاست‌های دولت که در سال ۱۳۹۷ در مجلس مطرح کرد، تجمیع شرکت‌های کوچک و متعدد داروسازی و شرکت های پتروشیمی بود. این عمل باعث سازماندهی بهتر و سهولت در اداره این سازمان‌ها خواهد شد. از طرفی وزیر کار و امور اجتماعی در جلسه‌ای، از مجلس درخواست کرد تا همکاری‌های لازم، برای تامین مالی سازمان تامین اجتماعی صورت بگیرد، تا در کنار هزینه‌های تحمیل شده به این سازمان، درآمدزایی نیز انجام گیرد.

همچنین، سازمان تأمین اجتماعی از سال ۱۳۸۷ طرح حذف دفترچه‌های درمانی را در دستور کار خود قرار داد، در این بازه زمانی طرح‌های مختلفی از جمله کارت هوشمند درمان و ذخیره اطلاعات بیمه‌ای و درمانی بیمه‌شدگان در سیم کارت، مطرح شد، اما در آخر، تصمیم به بهره‌برداری از طرح « نسخ الکترونیک » گرفته شد. اکنون بعد از گذشت ۱۰سال از طرح اولیه، امکان حذف دفترچه درمان تأمین اجتماعی از مراکز ملکی سازمان، امکان‌پذیر شده است.

با توجه به مشکلات پیش رو در مسیر الکترونیکی کردن دفترچه‌های بیمه درمانی، از جمله، همپوشانی بیمه‌ها و تجویز منطقی داروها، کماکان سازمان بیمه تأمین اجتماعی اقداماتی در راستای الکترونیکی کردن دفترچه‌های بیمه درمانی انجام داده و دیگر بیمه‌ها، از جمله بیمه سلامت نیز در همین راستا گام برداشته‌اند.

با توجه به این‌که یکی از مصوبات در نظر گرفته شده مجلس در قانون برنامه ششم توسعه، الکترونیکی کردن دفترچه‌های بیمه است، همانطور که در مطالب قبل گفتیم؛ مشکل عمده در این زمینه، زیرساخت‌های اینترنت در روستاها؛ سیستم پزشک خانواده و اینترانت دانشگاه‌های علوم پزشکی در روستاها است.

اما به شناخت نقاط ضعف و کمبودها، اقدامات خوبی در راستای الکترونیکی کردن دفترچه‌های بیمه درمانی به‌طور محدود آغاز شد. از طرفی طرح تحول سلامت که از طرف سازمان تامین اجتماعی در حال اجراست، باعث افزایش هزینه ۴ هزار میلیارد تومانی این سازمان شده است.

پیاده سازی طرح حذف دفترچه بیمه

با این حال، در جلسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، عنوان شد که پرونده الکترونیک سلامت در کلیه مراکز درمانی کشور اجرایی شده و قرار است تا اوایل زمستان سال ۱۳۹۷جایگزین دفترچه‌های بیمه درمان کاغذی شوند. این موضوع در شرایطی مطرح شد، که سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، ادعا دارد؛ دولت بیش از ۸۲ هزار میلیارد تومان به سازمان تامین اجتماعی بدهکار است.

انوشیروان محسنی‌ بندپی گفت:‌ در حال حاضر، در ۱۷ استان کشور نسخه الکترونیکی در مراکز درمانی ملکی تأمین اجتماعی اجرا شده  و تا اوایل زمستان سال ۱۳۹۷در ۱۴ استان دیگر؛ این طرح اجرایی خواهد شد. با راه‌اندازی نسخ الکترونیک در مراکز ملکی تأمین اجتماعی سراسر کشور دیگر نیازی به دفترچه‌های درمانی نیست. این عمل ضمن شفاف‌تر شدن ارائه خدمات درمانی، پروژه پرونده سلامت الکترونیک را به انجام رسانده و عمل بسیار ارزشمندی است. اما در حال حاضر دفترچه‌های درمانی مانند قبل در مراکز طرف قرار داد با سازمان تأمین اجتماعی دارای اعتبار هستند و برای مراجعه به این مراکز، دفترچه باید در اختیار بیمه‌شده قرار داشته باشد.

هم‌اکنون؛ تأمین اجتماعی، ۷۸ بیمارستان ملکی، ۲۷۹ درمانگاه عمومی و تخصصی و ۷ کلینیک در کشور دارد. که بیمه شدگان تأمین اجتماعی، خدمات درمانی لازم را می‌توانند از این مراکز درمانی، بدون دفترچه و با استفاده از کد ملی دریافت کنند.

بر مبنای این طرح، تمامی مراحل نسخه‌نویسی و مراجعه به داروخانه برای دریافت دارو، به‌صورت الکترونیکی و تنها با ارائه کد ملی بیمه شده صورت می‌گیرد که الکترونیکی شدن فعالیت‌ها، سبب صرفه‌جویی ۲۰ درصدی در هزینه‌های این سازمان خواهد شد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس نیز در این باره می‌گوید، طرح الکترونیکی نمودن دفترچه‌های بیمه درمانی به‌طور معدود در برخی، مراکز استان‌ها آغاز شده، اما مشکلی برای سطح‌بندی وجود دارد، سه سطح‌ برای بیمه های درمان باید در نظر گرفته شود، که در حال حاضر مشکل عمده، در مناطق دورافتاده و روستاها است.

برچسب ها:
پیام بگذارید