آموزش مراحل تعویض دفترچه (غیرحضوری) درمان بیمه تامین اجتماعی

تعویض دفترچه

آن‌چه باید در نظر داشته باشید این است که تعویض دفترچه درمان بیمه تامین اجتماعی به مفهوم اتمام تعداد صفحات دفترچه است. تمدید دفترچه، به معنای پایان یافتن تاریخ اعتبار دفترچه است و ممکن است، در پایان تاریخ اعتبار، تعداد صفحات دفترچه تمام شده و یا نشده باشد. نکته قابل توجه این است که سازمان، تنها در زمینه تعویض دفترچه درمان بیمه تامین اجتماعی، خدمات آنلاین ارائه می‌کند.
در این مطلب، مراحل تعویض دفترچه درمان بیمه تامین اجتماعی را برای شما گام به گام آموزش خواهم داد، البته، بعضی سایت‌های واسط وجود دارند که از طریق آن‌ها می‌توانید اقدام به تعویض دفترچه درمان خود کنید. اما قرار است؛ در این مطلب شما به‌طور مستقیم از طریق سامانه تامین اجتماعی اقدام به تعویض دفترچه درمان خود می‌فرمایید.
*ابتدا وارد پورتال مرکز ارتباط مردمی سازمان تامین اجتماعی شوید.

*اگر بار اول است که به این سامانه مراجعه می‌فرمایید، و تا به‌حال ثبت نام نکرده‌اید؛ ابتدا لازم است، ثبت نام کنید.

*در بخش ثبت نام اولیه قسمت‌هایی که مربوط به، اطلاعات اجباری هستند (قسمت‌های ستاره‌دار) را با دقت کامل و به درستی پر کنید. توجه کنید که مسئولیت ثبت اطلاعات نادرست به عهده شما است.
-پس از ثبت اطلاعات شخصی؛ از طریق پیامک کدی با عنوان «کد دعوت» و همین‌طور لینکی برای شما ارسال خواهد شد؛ به لینک ارسالی مراجعه بفرمایید.

 

*در قسمت ورود کاربر، با نام کاربری و رمز عبور خود وارد سامانه شوید.

*بعد از ورود از قسمت بالای صفحه گزینه درخواست دفترچه‌ درمانی و بعد از لیست کشویی باز شده، گزینه فهرست درخواست‌های دفترچه درمانی را انتخاب کنید.

*بعد از انتخاب، فهرست درخواست‌های دفترچه درمانی جدولی به شما نشان داده می‌شود که در آن تمامی درخواست‌های شما وجود دارد، برای ثبت درخواست جدید کافی‌است، از بالای جدول دکمه ثبت درخواست جدید را انتخاب کنید.

*برای ثبت درخواست تعویض دفترچه درمان، ۶ مرحله را به ترتیب باید طی کنید، و اطلاعات خواسته شده را وارد کنید، قبل از پایان کار توجه داشته باشید، که در صورت ورود اشتباه اطلاعات، می‌توانید وارد مراحل قبل شده و اطلاعات مورد نظر را اصلاح بفرمایید، درمورد وارد کردن شماره همراه و کد ملی خود دقت داشته باشید چون روند اطلاع رسانی و ثبت درخواست شما در سیستم، بر مبنای این دو مشخصه خواهد بود.

*در مرحله اول؛ مشخصات اولیه خود شامل نام و نام خانوادگی، تلفن ثابت و تلفن همراه، شماره بیمه، کد ملی و کدپستی، پست الکترونیکی خود را وارد بفرمایید. بعد کلید ادامه را فشار دهید.

*در این مرحله متن تواقنامه را به دقت خوانده و گزینه « بلی» را انتخاب بفرمایید.

*در مرحله سوم باید مشخص بفرمایید که دفترچه برای فرد بیمه شده در خواست شده است، یا افراد تبعی ایشان، همچنین نوع خدمات درخواستی خود را انتخاب کنید. که در این قسمت شما از منوی کشویی باز شده، گزینه تعویض را انتخاب بفرمایید. دکمه ادامه را فشار دهید.

*در مرحله چهارم، تعیین می‌فرمایید که دفترچه خود را از چه شعبه ای دریافت کنید. سعی کنید محلی را تعیین کنید که دسترسی اش برای شما راحت و آسان باشد. در این قسمت امکان انتخاب محل اخذ دفترچه از روی نقشه را خواهید داشت.
همین‌طور اگر مایل هستید، خودتان برای تحویل دفترچه به صورت حضوری اقدام کنید در قسمت مشخص شده در شکل زیر مراجعه به محل واحد صدور را انتخاب کنید.

-اگر مایل هستید که دفترچه درمان شما توسط پیک به آدرس شما ارسال شود، گزینه دوم را انتخاب کرده و در صورت شناسایی کدپستی شما، مرکز پیشنهادی به شما اعلام می‌شود. اگر بر مبنای کد پستی نشانی‌ مرکزی به شما پیشنهاد نشد، یا نشانی دیگری مد نظر شما بود، با انتخاب گزینه « نشانی پستی جدید »، نشانی و اطلاعات مرکز مورد نظر خود را وارد کنید. همین‌طور لازم است تاریخ مد نظر خود را برای دریافت دفترچه بیمه تعیین کنید. البته باید ظرفیت در تاریخ مدنظر برای تحویل دفترچه کامل نشده باشد و در روز مورد نظر امکان تحویل دفترچه به شما وجود داشته باشد.

 

*در مرحله پنجم به شما پیشنهاد می‌کنم که ضمن مرور اطلاعات وارد شده، باید عکس متقاضی دفترچه، کپی شناسنامه اش و تصویرکارت ملی را بارگذاری کنید. توجه شود که حجم فایلها محدود است و باید کمتر از ۵۱۱ کیلوبایت باشد.
*بعد از بارگذاری صحیح مدارک، در مرحله ششم برای شما یک کد رهگیری نشان داده می‌شود، که برای پیگیری روند صدور دفترچه لازم است آن کد را پیش خود نگه دارید، در ضمن این کد به شماره موبایل شما نیز پیامک خواهد شد. در ضمن برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با شماره تلفن ۱۴۲۰ تماس بگیرید.

برچسب ها:
پیام بگذارید