قانون جدید بیمه شخص ثالث : بیمه شخص ثالث شخص محور می شود

قانون جدید بیمه شخص ثالث

قانون جدید بیمه شخص ثالث به این صورت است که به جای ثبت عملکرد برای پلاک خودرو، مشخصات راننده مد نظر قرار می گیرد و سابقه عملکرد بیمه نامه برای هر فرد ثبت می شود. بدین منظور، شرکت های بیمه این اطلاعات را از دارنده بیمه شخص ثالث جمع آوری خواهند کرد : جنسیت، سن، تجربه، تخلفات و اطلاعات ضروری دیگر. در ادامه برنامه نرافزاری مورد نظر تهیه و تغییرات در بستر نرم افزار پیاده سازی می شود.

قانون جدید بیمه شخص ثالث و استاندارد های جهانی

بر اساس قانون قدیمی بیمه شخص ثالث، پرداخت حق بیمه برای همه رانندگان یک مبلغ مشخص بود. اما در قانون جدید حق بیمه هر راننده بسته به معیار هایی که ذکر آن رفت (جنسیت، سن، تجربه، تخلفات، کد ملی، نحوه رانندگی و اطلاعات ضروری دیگر) متفاوت خواهد بود. نکته قابل ذکر اینکه: این راننده محور بودن بیمه شخص ثالث در حال حاضر اختیاری است، اما از سال آینده اجباری می شود. این قانون تا حد زیادی به استاندارد های جهانی نزدیک شده است.

نحوه اجرای قانون جدید بیمه شخص ثالث

زمان اجرای این طرح پایان سال ۱۳۹۸ اعلام شده و به صورت پایلوت خواهد بود. اجرای این قانون به این صورت است: بیمه مرکزی با یک سامانه الکترونیکی، امکان ثبت نام بیمه گذاران را برای بیمه گر فراهم می کند. این ثبت نام بر اساس کد ملی خواهد بود. در این سامانه، شرکت های بیمه باید اطلاعات مربوط به جنسیت، سن، تجربه، تخلفات، کد ملی، شغل و سابقه رانندگی را در هنگام ثبت نام از راننده دریافت کنند.

منابع:

۱- rahbordemoaser.ir

۲- khabaronline.ir

 

برچسب ها:
نظرات وبلاگ

با سلام
فکر میکنم این موضوع فعلا عملی نیست

سلام
همانطور که در متن اشاره شده، زمان اجرایی شدن این طرح پایان سال ۹۸ اعلام شده است.
سپاس

پیام بگذارید