سود بیمه عمر سامان

سود بیمه عمر سامان

برای آگاهی از نرخ سود بیمه عمر سامان، بهتر است ابتدا با تعریف انواع سود در بیمه عمر آشنا شوید.

سود تضمینی بیمه عمر

سود تضمینی بیمه عمر، در واقع تضمین بیمه مرکزی بر روی بیمه‌نامه‌های عمر است. بر اساس آخرین مصوبه بیمه مرکزی، تقریبا میزان سود تضمینی در همه شرکت‌های بیمه یکسان است و این سود به ترتیب زیر به بیمه‌گذاران بیمه عمر پرداخت می‌شود. دو سال اول ۱۶ درصد و دو سال دوم ۱۳ درصد و پس از این، سالی ۱۰ درصد، محاسبه می‌شود.

می‌دانیم، پرداخت سود تضمینی از طرف بیمه مرکزی به بیمه نامه‌های عمر، پشتوانه‌ای مطمئن برای بخش سرمایه گذاری  است. میزان سود تضمینی همان حداقل سودی است که به بیمه‌نامه‌های عمر تعلق می‌گیرد و حتی در شرایط بد اقتصادی نیز میزان این سود در طول مدت بیمه نامه، بر اساس شرایط بیمه عمر نمی‌تواند کمتر از میزان معینی باشد، و حتما پرداخت می‌شود. به همین خاطر یکی از برتری‌های بیمه عمر نسبت به  سپرده گذاری بانکی ، میزان سود تضمینی است که از اول قرارداد میزان این سود مشخص بوده و در طول مدت قرارداد بیمه عمر، پرداخت سود تضمینی به طور قطعی صورت می‌گیرد. در برابر آن میزان سوددهی بانکی به صورت سالانه اعلام شده و گاهی اوقات در طول مدت چند سال میزان آن متغیر است. میزان سود تضمینی در جدول بیمه عمر هر بیمه‌گر بر اساس شرایط بیمه عمر هر فرد محاسبه می‌شود و در زمان استعلام بیمه عمر، شما می‌توانید میزان سرمایه گذاری و میزان سود تضمینی بیمه نامه خود را مشاهده نمایید.

سود مشارکت بیمه عمر

در بیمه‌های عمر علاوه بر سود تضمینی سود مشارکت نیز برای بیمه‌نامه‌های عمر در نظر گرفته می‌شود. میزان سود مشارکت برای هر بیمه‌گر متفاوت است. هر شرکت بر اساس سرمایه‌گذاری‌هایی که در زمینه‌های مختلف انجام می‌دهد، به طور سالیانه بیمه‌گذارن خود را در این سود سهیم می‌کند. تعداد سال‌های فعالیت بیمه‌گر و نحوه عملکردش در چند سال گذشته و میزان سود مشارکتی که چند سال قبل پرداخت کرده، جزء عواملی هستند، که شما می‌توانید با بررسی این عوامل، بیمه‌گری که سود دهی بیشتری را دارد انتخاب کنید.

نرخ سود سرمایه گذاری بیمه عمر و سرمایه گذاری سامان

فراهم آوردن امکان سرمایه‌گذاری بلند مدت و برنامه‌ریزی مالی و انتخاب سبد سرمایه‌گذاری به تناسب شرایط شخص، و ریسک‌پذیری فرد از مزایای بیمه نامه عمرو تشکیل سرمایه سامان است.

بر این مبنا سه سبد به نام‌های کم ریسک، ریسک متوسط و پر ریسک ایجاد شده، که بیمه گذار بر حسب خواست و نیاز خود یکی از این سبد ها را می‌توناد، انتخاب کند. در هر یک از این سبدها نیز بیمه سامان سودی را به عنوان سود تضمین شده به بیمه گذار اعلام می­‌کند و البته سود پیش بینی شده را نیز برای هر سبد درهمان سال مشخص می­‌نماید. منظور از سود پیش بینی شده برای هر سال، همان سود محقق شده در سال گذشته است. سود های تضمین شده در هر سبد به شرح زیر است:

سبد کم ریسک: پرداخت سود تضمینی ۱۵ درصد و در سال ۱۳۹۵ برابر ۱۸ درصد

سبد ریسک متوسط: پرداخت سود تضمینی ۱۴ درصد و در سال ۱۳۹۵ برابر ۱۹٫۵ درصد

سبد پُر ریسک: پرداخت سود تضمینی ۱۲ درصد و در سال ۱۳۹۵ برابر ۲۱٫۵ درصد

به عنوان مثال، در سال ۱۳۹۰ سود محقق شده از سرمایه گذاری در سبدهای کم ریسک، ریسک متوسط و پر ریسک به ترتیب ۱۸ درصد، ۱۹٫۵ درصد و ۲۵ درصد بوده، که این نرخ سودها، به عنوان سود برآوردی سال ۱۳۹۱ در نظر گرفته شده‌اند.

ریسک کم، به معنی این است که؛ بیشتر وجوه، در سپرده‌های بانکی و اوراق قرضه و از این قبیل سرمایه‌گذاری می‌شوند.

ریسک زیاد، به معنی این است که؛ بیشتر وجوه، در بورس اوراق بهادار، املاک، تولید و سرمایه‌گذاری‌های خارج از بانک سرمایه‌گذاری می‌شوند.

ریسک متوسط، به معنی این است که؛ سبد سرمایه‌گذاری ۵۰ درصد شامل سبد سرمایه‌گذاری با ریسک کم و ۵۰ درصد شامل سبد سرمایه‌گذاری با ریسک زیاد خواهد بود.

توجه داشته باشید که، بیمه سامان سال‌های ۹۲ و ۹۳ را با عملکرد بهتری آغاز کرد اما در سال ۹۴ با افت بسیار کمی مواجه شد. در سال ۹۵ با پرداخت ۵/۲۱ درصد سود قطعی، سیر نزولی داشت، اما نکته قابل توجه در مورد بیمه سامان این است که این شرکت توانسته، توانگری مالی خود را از ۱۱۴ به ۱۴۶ برساند، که این موضوع بسیار مهم است.

برچسب ها:
پیام بگذارید