شرایط بیمه رایگان سربازی

بیمه رایگان سربازی

شرایط بیمه رایگان سربازی، براساس استفساریه (استفساریه به معنی رفع ابهام  از موضوعی است. از طرفی می‌توان استفساریه را به  معنای پرسش و تحقیق کردن در باب مساله‌ای در نظر گرفت.) ماده ۹۵ قانون تامین اجتماعی، که از سوی مجلس تصویب شده است، به صورت زیر است:

مدت خدمت وظیفه مشمولین این قانون پس از پایان خدمت و اشتغال مجدد در موسسات مشمول این قانون جزو سابقه پرداخت حق بیمه آنها منظور خواهد شد.

مشمولین ماده ۹۵ چه کسانی هستند؟

کلیه بیمه شدگان -دریافت کنندگان مستمری‌های بازنشستگی و از کارافتادگی تامین اجتماعی، به شرط آن‌که قبل از ۱۳۸۵/۰۵/۰۷ سربازی را تمام کرده باشند و قبل از ایام سربازی بیمه اجباری تامین اجتماعی باشند. یا به عبارتی سابقه پرداخت حق بیمه ولو یک ماه را دارند.

صرف نظر از این‌که در تاریخ تقاضا، بیمه پرداز (سابقه پرداخت حق بیمه داشته)باشند یا نباشند، با مراجعه به شعب و ارائه کارت خدمت سربازی، بدون پرداخت وجه، سابقه دوره سربازی برای آنان منظور خواهد شد.

مدت خدمت وظیفه سربازی در کارت پایان خدمت درج شده است.

نکته اول: اگر قبل از سربازی سابقه پرداخت حق بیمه نداشته باشند می‌توانند با پرداخت حق‌بیمه ایام سربازی از سوابق آن استفاده کنند.

نکته دوم: توجه داشته باشید، پرداخت حق بیمه در ایام سربازی غیرقانونی است، زیرا در ایام سربازی، مشمولان، صرفا در خدمت نظام هستند.

بنابراین می‌توان گفت، کسانی که می‌خواهند طول مدت خدمت سربازی، به‌صورت رایگان به‌عنوان سابقه نزد سازمان تأمین اجتماعی محسوب شود، باید سه شرط اساسی داشته باشند. این سه شرط عبارتند از:

۱. داوطلبان باید قبل از ورود به خدمت سربازی سابقه‌ پرداخت حق بیمه (بیمه پرداز سازمان باشند) داشته باشند.

۲. پیش از هفتم مرداد سال ۱۳۸۵ خدمت سربازی خود را به پایان رسانده باشند.

۳. پس از پایان سربازی نیز بیمه‌پرداز (حق بیمه پرداخت کنند) سازمان بیمه تأمین اجتماعی باشند.

این سه شرط برای افرادی که متقاضی استفاده از سابقه بیمه رایگان دوران خدمت سربازی هستند، الزامی است و نبود هر یک از این سه شرط امکان برخورداری افراد از این نوع سابقه بیمه‌پردازی را ناممکن خواهد کرد

 

مقاله مرتبط:

 

خرید بیمه سربازی و شرایط و نحوه آن

 

برچسب ها:
پیام بگذارید