فینتک در ایران و چالش های پیش رو

فینتک در ایران

فناوری مالی که امروزه تحت اصطلاح فین تک شناخته می شود، یک کسب و کار را توصیف می کند که هدف آن ارائه خدمات مالی با استفاده از نرم افزار و تکنولوژی مدرن است. گزارش های غیر رسمی نشان می دهد که حدود ۵۰ استارتاپ فینتک در ایران و در بازارهای مالی مشغول به فعالیت هستند. در این میان، فقدان یک سازمان نظارتی منحصر به فرد و یک چارچوب قانونی مناسب، به عنوان یکی از موانع اصلی فناوری های ایرانی دانسته شده است. اخیرا بانک مرکزی ایران اعلام کرده که در حال آماده سازی عملیاتی فینتک در ایران است. امروزه در بیشتر نقاط جهان، شرکت های فین تک به طور مستقیم با بانک ها در بسیاری از بخش های مالی به فروش خدمات و راه حل های مالی برای مشتریان رقابت می کنند. به دلایل نظارتی و ساختارهای داخلی آن ها، بانک ها همچنان در تلاش برای پیگیری راه اندازی فین تک برای بهبود سرعت و نوآوری هستند.

فینتک در ایران و چالش های پیش رو

فینتک های ایرانی قبلا متوجه شده اند که خدمات مالی، از هر نوع  (از جمله انتقال پول، وام دادن، سرمایه گذاری، پرداخت و…) نیاز به یکپارچگی در زندگی تکنولوژیست ها و مشتریان پیشرفته امروز برای همسانی در جهان دارد. جهانی که در آن کسب و کار و زندگی خصوصی به طور فزاینده ای در حال دیجیتالی شدن است. براساس آمار منتشر شده از سوی سازمان آمار جهانی بین المللی (IWS) تا ۳۱ دسامبر ۲۰۱۷، تعداد ۵۶،۷۰۰،۰۰۰ کاربر اینترنتی در ایران وجود دارد که ۶۹٫۱ درصد از جمعیت این کشور است.

بانک ها با خدمات الکترونیکی خود پیشگام در ارائه خدمات مالی هستند و تا به حال، شرکت های فین تک در ایران سهم بسیار زیادی از بازار را داشته اند. در حال حاضر اینترنت مالی در ایران بیشتر مبتنی بر PSP است که خدمات آنلاین را برای پذیرش پرداخت الکترونیکی با انواع روش های پرداخت شامل کارت اعتباری و پرداخت های بانکی ارائه می دهد و انتظار می رود تکنولوژی فین تک طی سال های پیش رو به عنوان بخشی از تجارت اینترنتی در کشور مورد استفاده قرار گیرد. در همین راستا، بانک مرکزی موظف به انحصار PSP (ارائه دهنده خدمات پرداخت) و ایجاد یک فضای رقابتی برای بازار فین تک است.

تفاوت های بین سیستم های رادیکال بانکی بین ایران و کشورهای غربی که شامل شرکت های فناوری بسیار فعال هستند، نباید تضعیف شود. با توجه به این خدمات، یک زیرساخت مالی برای توسعه فین تک در ایران مورد نیاز است. نرخ تورم بالا و نرخ بهره بانکی، مشکلات مربوط به انجام معاملات بانکی، ارتباط بین سیستم دروازه پرداخت اینترنتی اینترنت و بازار مالی برخی از مسائل مربوط به شرکت های فین تک ایران است. فقدان مرجع اعتباری در ایران، چالش هایی را برای برخی از خدمات فناوری مانند تقاضای پول (P2P)، روش تامین مالی بدهی ایجاد می کند که مردم را قادر می سازد بدون استفاده از یک موسسه مالی رسمی به عنوان واسطه، وام بگیرد. از این رو، ایران باید مدل خود را برای توسعه فین تک بر اساس بازار مشخصه خاص خود پیدا کند. در این میان، نمی توان نقش دولت را برای اتصال شبکه بانکی با سایر خدمات مالی در ایران و فراهم آوردن زیرساخت های لازم برای این فناوری جدید نادیده گرفت.

برچسب ها:
پیام بگذارید