انواع سرطان خون

سرطان خون

انواع سرطان خون شامل:

سرطان خون، لوسمی یا لوکمی (Leukemia)

این سرطان یکی از انواع سرطان های مغز استخوان بوده، واژه لوسمی یعنی خون سفید و به معنای تولید غیر طبیعی گلبول‌های سفید است. این نوع سرطان یکی از چهار سرطان خون شایع در میان کودکان است. تعداد بالای سلول های سفید باعث اختلال توانایی این سلول ها در مقابله با عفونت‌ها شده و همین‌طور باعث ناتوانی مغز استخوان برای تولید سلول‌های قرمز و  پلاکت خون است.

علایم  لوسمی
سرطان خون لوسمی معمولا در مراحل اولیه بدون علامت و نشانه است، در مراحل پیشرفته تر این علایم  شامل:
خونریزی و کبودی، به‌خصوص خونریزی شدید
 عدم توانایی بدن در مبارزه با عفونت ها و انواع بیماری‌های عفونی
کم خونی ناشی از این نوع سرطان
تورم غدد لنفاوی
تورم و احساس ناراحتی در ناحیه شکم
کاهش وزن بی‌دلیل
درد استخوان‌ها و مفاصل
تب، سرماخوردگی، تعریق شبانه و مشاهده سایر علایم مشابه سرماخوردگی
خستگی و ضعف
تورم لثهها یا خونریزی لثه
بزرگ شدن غیر طبیعی طحال و کبد

عوامل موثر بر ابتلا به سرطان لوسمی
دلیل خاصی برای انواع سرطان خون و یا لوسمی وجود ندارد، اما به‌نظر می‌رسد عواملی ریسک ابتلا به این سرطان را افزایش می‌دهند، این عوامل شامل:

قرار گرفتن در برابر سطوح بالای تشعشع
قرار گرفتن مداوم در برابر بعضی از انواع مواد شیمیایی (همچون بنزن)
 شیمی درمانی
 سندرم داون (DOWN)
 سوابق ژنیتیکی و خانوادگی ابتلا به سرطان
 سیگار کشیدن

تشخیص و درمان لوسمی
پزشک برای مشخص شدن ابتلا به سرطان آزمایش کامل خون (CBC) تجویز می‌نماید. این آزمایش می‌تواند تعداد گلبول‌های خون را مشخص کند و میزان زیاد بودن این گلبول‌ها را نشان دهد. تعداد زیاد گلبول‌های سفید، یا تعداد کم گلبول‌های قرمز یا پلاکت می تواند نشانه ابتلا به سرطان خون باشد.اگر نتیجه آزمایش مثبت بود، پزشکبا  برداشتن بافت استخوان (بافت برداری یا biopsy)  نوع سرطان را مشخص می‌کند.

درمان سرطان خون لوسمی بسته به سن و سلامت شخص و نوع لوسمی کاملا متفاوت است. پزشک ممکن است برای درمان شما از ترکیبی از درمان‌های مختلف مانند شیمی درمانی، درمان بیولوژیکی، رادیوتراپی و یا پیوند سلول های بنیادی استفاده کند. برای افراد مبتلا به لوسمی حاد، به‌دلیل سرعت رشد سرطان از شیمی درمانی استفاده می‌شود. اکثر افراد مبتلا به سرطان خون لوسمی حاد نسبت به درمان فورا واکنش نشان می‌دهند.

پیشگیری از سرطان لوسمی
از آنجا که دلیل اصلی سرطان خون مشخص نیست پس نمی توان راه قطعی برای پیشگیری از ابتلا به این سرطان پیشنهاد داد. اما می شود از بعضی از انواع لوسمی، با اجتناب از قرار گرفتن تشعشع، دوری از قرار گرفتن در برابر مواد شیمیایی و ترک سیگار و تنباکو پیشگیری نمود.

سرطان خون لنفوما (Lymphoma)

این نوع سرطان خون، سیستم لنفاوی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. این سیستم وظیفه دفع مایعات زیادی از بدن و همین‌طور تولید گلبول سفید خون را دارد. لنفوسیتها (Lymphocytes)، نوعی گلبول سفیداند که وظیفه مبارزه با عفونت‌ها را به‌عهده دارند. افزایش بی رویه تعداد سلول‌های لنفاوی باعث اختلال در سیستم ایمنی بدن می شود.

علایم سرطان لنفومی

ورم کردن غدد لنفاوی
تب
خستگی و ضعف
 کاهش وزن بی‌دلیل
عرق کردن
مشکل در نفس کشیدن و یا درد در قفسه سینه
خارش پوست و کهیر

عوامل موثر بر ابتلا به سرطان لنفوم 
دلیل خاص و شناخته شده‌ای برای سرطان لنفوم وجود ندارد،اما عواملی خطر ابتلا به این سرطان را افزایش می‌دهند، این عوامل عبارتند از:
 افزایش سن
 سفید پوست بودن
ابتلا به بیماری‌های خودایمنی
ابتلا به اچ آی وی یا ایدز
رژیم غذایی پر چرب و ناسالم
 قرار گرفتن در برابر سموم خاص و آفت کش ها

تشخیص و درمان لنفوم
پزشک برای تشخیص ابتلای بیمار به این نوع سرطان نیاز به آزمایش و برداشتن بافت غدد لنفاوی ( lymph node biopsy) دارد. آزمایش‌های بیشتر بعد از مثبت بودن نتیجه آزمایش اول،برای مشخص کردن مراحل بیماری شامل آزمایش خون، نمونه برداری از بافت استخوان و … انجام می شوند. همچنین برای مشخص کردن میزان پخش شدن این سرطان نیز آزمایش هایی لازم است که انجام شوند. تصمیم گیری برای درمان این بیماری بعد از انجام این آزمایش ها توسط پزشک انجام می‌پذیرد.

سرطان لنفوم یکی از درمان‌پذیرترین انواع سرطان‌ها است. درمان سرطان لنفوم ، شامل شیمی درمانی، شیمی درمانی به‌همراه رادیوتراپی و درمان بیولوژیکی و پیوند سلول‌های بنیادی باشد.

 سرطان خون میلوما (Myeloma)

در این نوع سرطان خون سلول‌های پلاسما هدف قرار داده شده و آنتی بادی در بدن تولید نمی‌شود. بنابراین سیستم ایمنی بدن، در برابر عفونت‌ها ضعیف و حساس خواهد شد.

علایم سرطان میلوما
کلسیم زیاد در خون (هیپرکلسمی)
کمبود سلول قرمز و یا کاهش عملکردشان (یا کم‌خونی)
 نارسایی کلیه
 آسیب پذیری در برابر عفونت
 پوکی و درد استخوان، ورم و یا شکستگی آن
 دفع پروتئین زیاد از طریق خون و یا ادرار
 کاهش وزن بی دلیل

عوامل موثر بر ابتلا به سرطان میلوما 
دلیل خاص و شناخته شده ای برای انواع سرطان خون لنفوم وجود ندارد، اما عواملی می‌توانند خطر ابتلا به این سرطان را افزایش دهند، آن عوامل عبارتند از:
نژاد شخص یعنی آفریقایی – آمریکایی بودن
 سن بالای ۵۰ سال
جنسیت مخصوصا مرد بودن
دارا بودن اضافه وزن
قرار گرفتن در برابر اشعه رادیو اکتیو
 کار در صنایع مرتبط با پتروشیمی

درمان سرطان خون میلوما
برای بیماران مبتلا به میلوما، درمان‌های بسیاری وجود دارد. این درمان‌ها، سرعت رشد سلول‌ها را کم می‌کنند و درد استخوان‌ها، خستگی و سایر علایم بیماری را بهبود می‌بخشند. نوع درمان بسته به سلامت عمومی شخص، و  نوع و مرحله بیماری متفاوت است. روش های درمانی  برای درمان میلوما عبارتند از:
شیمی درمانی
 تنظیم کننده های سیستم ایمنی بدن (Immunomodulators)
تجویزداروهای کم خونی
رادیوتراپی
وپیوند سلول‌های بنیادی

در آماری نشان داده شده است که مردان بیشتر از زنان به سرطان خون مبتلا شده اند. بیشتر از نصف سرطان‌های کودکان که در سنین زیر ۱۴ سال به این بیماری دچار شده اند، از نوع لوسمی و لنفوما بوده است.

 

برچسب ها:
پیام بگذارید