صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان و روستاییان و عشایر

بیمه اجتماعی کشاورزان و روستاییان

معرفی صندوق  بیمه اجتماعی کشاورزان و روستاییان و عشایر

از آن‌جایی که، نظام تأمین اجتماعی و بیمه‏‌های اجتماعی از درجه اهمیت بالایی برخوردارند، اصل بیست و نهم قانون اساسی جمهوری اسلامی به آن پرداخته است.همین‌طور در قانون ساختار نظام جامع رفاه و تامین اجتماعی و برنامه‌های چهارم و پنجم توسعه، اجرای بیمه‏ اجتماعی در سطح جوامع روستایی و عشایری این موضوع بسیار مورد تاکید قرار گرفته است. از مهمترین اهدافی که این نظام به دنبال آن است، می‌توان:

– جلوگیری از مهاجرت بی‌رویه روستاییان به شهرها

– کاهش اختلاف طبقاتی و بالا‌بردن سطح زندگی روستاییان و عشایر

– تامین امنیت اجتماعی

– بازتوزیع عادلانه درآمد، را نام برد.

ویژگی‌های صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان و روستاییان و عشایر

از ویژگی‌های مهم این صندوق، می‌توان:

– پرداخت دو برابری سهم بیمه‌شده توسط دولت

– امکان نقل و انتقال سوابق بیمه‌شده

– دریافت مستمری پیری به شرط  پرداخت ۱۵ سال حق بیمه و دارا بودن سن ۶۵ سال، را می‌توان برشمرد.

شرایط عضویت در صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان و روستاییان و عشایر

-تابعیت جمهوری اسلامی ایران

-دارا بودن حداقل ۱۸ سال سن

-انتخاب یکی از سطوح درآمد ماهانه توسط متقاضی

-عقد قرارداد در یکی از کارگزاری‌های صندوق بیمه اجتماعی

-پرداخت حق بیمه

بیشترین قشری که از مزایای این بیمه می‌توانند استفاده کنند، روستاییان و عشایر، کشاورزان غیرساکن در روستا، شاغلان فصلی و ساکنان شهرهای زیر بیست هزار نفر، رانندگان حمل بار و مسافر برون شهری در روستاها و شهرهای زیر بیست هزار نفر، کارکنان مراکز و شرکت‌های وابسته به سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی و نظام دامپزشکی هستند.

مزایای عضویت درصندوق بیمه اجتماعی کشاورزان و روستائیان و عشایر

با عضویت در این صندوق می‌توانید از مزایای در نظر گرفته شده برای اعضا به شرح زیر برخوردار شوید:

  • مستمری پیری

اگر شخص عضو شده روستایی، عشایر، کشاورز غیرساکن در روستا و یا ساکن شهرهای زیر ۲۰ هزارنفر جمعیت باشد، کافی است حداقل ۱۵ سال، حق بیمه خود را بر اساس سطوح درآمدی مختلفی که صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر مشخص کرده بپردازد و بعد از سن ۶۵ سال، هر ماه، مستمری بگیرد.

مستمری، دو سوم سطح درآمدی است که در سال آخر پرداخت می‌شود.

  • مستمری بازماندگان

تفاوتی ندارد که شخص چقدر سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشد. اگر در جریان یک حادثه ناشی از کار، فوت کند، افراد واجد شرایط تحت تکفل، مستمری بازماندگان را دریافت می‌کنند.

اگر شخص یک سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشد و ۹۰ روز از حق بیمه سال آخر را هم پرداخت کرده باشد، در صورت فوت به هر دلیلی، بازماندگانش مستمری می‌گیرند.

  • مستمری از کار‌افتادگی کلی

اگر بر اثر حادثه‌ای در جریان کار، شخص از کار افتاده شود، بدون در نظر گرفتن مدت پرداخت حق بیمه، تا پایان عمر مستمری از کار افتادگی می‌گیرد. حتی پس از فوت، بازماندگان هم از این مستمری برخوردارند.

 اگر شخص به دلایلی غیر از حوادث ناشی از کار، از کارافتاده کلی شود و فقط یک سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشد، به شرط آنکه در طول سال آخر منتهی به وقوع از کار افتادگی کلی، حق بیمه ۹۰ روز را پرداخت کرده باشد، می‌تواند مادام‌العمر از مزایای مستمری از کار افتادگی کلی استفاده کند.

خوب است بدانید، قانون الحاق صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان و روستاییان و عشایر به فهرست نهادها و مؤسسات عمومی غیردولتی، در جلسه علنی روز یکشنبه مورخ چهارم اسفند ماه یکهزار و سیصد و هشتاد و هفت مجلس شورای اسلامی تصویب و مجمع تشخیص مصلحت نظام در تاریخ ۱۳۸۸/۲/۲۶ و در اجرای اصل ( ۱۱۲ ) قانون اساسی آن را موافق با مصلحت نظام تشخیص داده شد و طی نامه شماره ۱۳۳۲۱/۱۰۱ مورخ ۱۳۸۸/۳/۱۶ به مجلس شورای اسلامی واصل گردید.

ماده واحده قانون الحاق صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان و روستاییان و عشایر به فهرست نهادها و مؤسسات عمومی غیردولتی به شرح زیر است:

ماده واحده  –  صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان و روستاییان و عشایر به فهرست نهادها و مؤسسات عمومی غیردولتی ، موضوع قانون فهرست نهادها و مؤسسات عمومی غیردولتی مصوب ۱۳۷۳ الحاق می شود .

* تبصره ۱ –  نام صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان و روستاییان و عشایر به تبصره ( ۲ ) ماده ( ۶۴ ) قانون محاسبات عمومی مصوب ۱۳۶۶/۶/۱ اضافه می شود .

* تبصره ۲ –  نام صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان و روستاییان و عشایر به دستگاههای مذکور.در بند (ج) ماده ( ۱۳۹ ) قانون مالیاتهای مستقیم مصوب ۱۳۸۰/۱۱/۲۷ اضافه می گردد.

قانون فوق مشتمل بر ماده واحده و دو تبصره در جلسه علنی روز یکشنبه مورخ چهارم اسفندماه یکهزار و سیصد و هشتاد و هفت مجلس شورای اسلامی تصویب و در تاریخ ۱۳۸۸/۲/۲۶ از سوی مجمع تشخیص مصلحت نظام موافق با مصلحت نظام تشخیص داده شد.

 

منبع: صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان ، روستاییان و عشایر

برچسب ها:
پیام بگذارید