انواع بیمه ماشین در آلمان

بیمه ماشین در آلمان

ایرانیانی که در آلمان ساکن هستند، معمولا درباره انواع بیمه ماشین در این کشور و شرایط خرید و قیمت ها و قوانین اصلی پرس و جو می کنند. در این پست قصد داریم مروری داشته باشیم بر بیمه های خودرو (اجباری و اختیاری) در آلمان.

بیمه های اجباری و اختیاری ماشین در آلمان

بیمه شخص ثالث  (Haftpflicht): در آلمان هر خودرو یک کلاس یا «گروه بندی» بیمه  (Versicherungsklassen) دارد. هر چقدر این کلاس بیشتر و بالاتر باشد، هزینه حق بیمه ماشین نیز بیشتر است. کلاس بیمه هر ماشین بستگی به آمار و شدت تصادف ها طبقه بندی و تعریف شده است. مثلا خودروهایی که جوان پسندتر هستند، کلاس بیمه بالاتری دارند، زیرا رانندگانشان تجربه کمتری در رانندگی دارند و طبیعتاً احتمال تصادف  و خسارت برای آن ها بیشتر است. علاوه بر این، محل زندگی دارنده خودرو و مقدار مسافتی که سالانه رانندگی می کند نیز در میزان حق بیمه ای که باید پرداخت کند، تعیین کننده است. در صورتی  که طی یک سال شما خسارتی به ماشین وارد نکنید و از بیمه نامه خود استفاده نکنید، برای سال بعد مشمول تخفیف سال های بدون خسارت (SF) می شوید. داشتن بیمه شخص ثالث برای همه خودروها در آلمان اجباری است.

بیمه بدنه محدود (Teilkasko):  بیمه بدنه محدود، تنها خسارت هایی را جبران می کند که بر اثر بلایای طبیعی (سیل، زلزله، تگرگ) و تصادف با حیوانات به وجود آمده باشند. این بیمه اجباری نیست.

بیمه بدنه کامل (Vollkasko):  بیمه بدنه کامل همه خسارت هایی که به صورت غیرعمدی به ماشین وارد آمده را جبران می کند. در صورتی که راننده هر سال از بیمه بدنه خود استفاده نکند و سال بیمه ای خود را بدون استفاده از بیمه نامه خود به پایان برساند، مشمول تخفیف عدم خسارت می شود. این بیمه نامه اجباری نیست.

قیمت بیمه ماشین در آلمان

اگر خریدار بیمه نامه ها رقم مشخصی از خسارت را شخصا قبول کند، قیمت این بیمه نامه ها  (Selbstbeteiligung) به صورت قابل ملاحظه ای کاهش می یابد. مثلا اگر خریدار بیمه نامه رقم  Selbstbeteiligung را ۱۵۰ یورو تعیین کند، هزینه بیمه کاهش می یابد و خریدار موظف است در صورتی که خسارتی به ماشین وارد شد، تا سقف ۱۵۰ یورور را خودش پرداخت پرداخت کند و بقیه خسارت را بیمه پرداخت می کند.

مقایسه قیمت های بیمه ماشین در آلمان

سایت هایی وجود دارند که می توانید قیمت بیمه ماشین را در آن ها مقایسه کنید و ارزان ترین ،  بهترین و به صرفه ترین بیمه نامه را بسته به شرایط خود انتخاب و خریداری کنید. این سایت ها را در آدرس های زیر می توانید پیدا کنید:

Tarifcheck

Verivox

Check24

تخفیف عدم خسارت

بعد از اینکه بیمه نامه شما یک بار خسارت حادثه ای را پرداخت کرد، کلاس بیمه ماشین شما در سال بعد افزایش می یابد. رانندگانی که کلاس بیمه آن ها بالاتر از (SF) 3 است، می توانند تخفیف عدم خسارت (SF) یا کلاس بیمه خود را حفظ کنند. حفظ کردن تخفیف عدم خسارت به این معنا نیست که درصد شما بعد از خسارت لطمه نمی خورد. بلکه درصد حق بیمه شما پس از خسارت تغیر میکند، اما بیمه با آن درصد قبل از تصادف با شما حساب می کند و اگر بعد از تصادف بخواهید بیمه خود را تغییر دهید، کلاس بیمه شما به میزانی که لطمه خورده است، حساب می شود و شما حفاظت از تخفیف خود را در بیمه جدید از دست می دهید و حق بیمه شما گران تر از بیمه قدیمی محاسبه و کلاس بندی می شود.

منبع:

۱- daralman.de

۲- fairerpartner.de

 

مقاله های مرتبط:

جزئیات برنامه جدید تسلا برای بیمه ماشین

بیمه تسلا : جزئیات برنامه جدید تسلا برای بیمه

بیمه اتومبیل در آمریکا به چه صورت است؟

بیمه‌ اتومبیل در ایالات متحده آمریکا

 

برچسب ها:
پیام بگذارید