بلاک چین و کریپتوکارنسی ؛ آفرینندگان اعتماد دموکراتیک

بلاک چین و کریپتوکارنسی و کاربران اینترنت

صحبت درباره بلاک چین اغلب با موضوعاتی چون بیتکوین و کریپتوکارنسی شروع می شود که به همان اندازه که نوآوری و سرمایه فکری به همراه داشته اند، برای خود بدنامی به وجود آورده اند و به همان میزان هم ارزش گذاری ها را تغییر داده اند. در گزارش های مبهمی که از سوی رسانه های مرتبط با بیتکوین منتشر می شود، هر چقدر که پتانسیل های رو به گسترش بلاک چین بیشتر کشف می شود، تکنولوژی بیشتر از بیتکوین پشتیبانی می کند و موارد استفاده مشکوک از آن نیز مبهم تر باقی می ماند.

حساب هایی که توزیع شده اند و تغییر مفهوم «ارزش» در آینده

«اعتماد» عنصر بنیادین کسب و کار است و اینکه شرکت یا سازمانی بتواند مدعی آن باشد، مخصوصاً امروزه و در عرصه جهانی اقتصاد که در حال  تبدیل شدن به دنیایی دیجیتالی است، پرهزینه، وقت گیر و در بسیاری موارد ناکارآمد است. بعضی از سازمان ها در حال بررسی این هستند که چگونه بلاک چین که به تعبیری، ستون فقرات بیتکوین شناخته می شود، می تواند جایگزینی مناسب برای رویه فعلی، سازمانی و زیرساخت مورد نیاز است برای ایجاد اعتماد نهادینه شده باشد. اگرچه این تلاش های اکتشافی همچنان در حال رشد است، خروجی آن می تواند قابل توجه باشد. همانطور که با ظهور اینترنت، ارتباطات نوینی که براساس شبکه جهانی به وجود آمد، بلاک چین نیز ممکن است در کنار تمام مزایایی که به کسب و کار، دولت و جامعه عرضه می کند، معاملات، قراردادها و «اعتماد» را مختل کند.

مروری بر توانایی های بلاک چین و کریپتوکارنسی

توانایی بلاک چین برای جایگزین کردن ریاضیات به جای دلال ها و واسطه ها دقیقا پاسخ به این سوال است که چرا تکنولوژی بلاک چین انقدر مهم است. بلاک چین می تواند هزینه های سربار را کاهش دهد، زمانی که  بخش های مختلف، دارایی های خود را به طور مستقیم با یکدیگر به تاخت می گذارند یا موضوع مالکیت اطلاعات یا نسخه های حاوی دیتا را به سرعت نثبیت می کنند. چنین کاری در حال حاضر  بدون یک نهاد مرکزی قانونی یا واسطه بی طرف، چیزی شبیه به «غیر ممکن» است.

علاوه بر این، توانایی بلاک چین برای تضمین صوری بودن در سراسر مرزهای بنگاه اصلی، احتمالا به احزاب در مورد اصالت اسناد، محتوا و معاملات به شیوه های جدید کمک خواهد کرد. برای مثال، خروجی هایی که تکنولوژی لجستیک را به اشتراک گذاشته اند، ممکن است به بازار پرداخت های جهانی دست یابند. یک محیط امن، شفاف و کارآمد می تواند به کشورهای در حال توسعه کمک کند تا هدر رفتن سالانه ۱٫۲۶ تریلیون دلار سرمایه را که به دلیل فساد، رشوه، سرقت، و فرار از پرداخت مالیات اتفاق می افتد، کاهش دهند.

سرمایه گذاری در بلاک چین و کریپتوکارنسی

سرمایه گذاران تقریبا ۱ میلیارد دلار سرمایه گذاری کلان و پر ریسک را در ۱۲۰ استارتاپ که مرتبط با بلاک چین بوده اند نهاده اند. نیمی از این مقدار سرمایه گذاری، طی سال ۲۰۱۶  انجام شده است. از این میان، ۳ سرمایه گذار تشخص داده اند که اکوسیستم بلاک چین در حال جا انداختن خود برای کاربری های متفاوت تری همچون فرایندهای پرداخت، کیف پول های دیجیتال و مبادلات کریپتوکارنسی است. تحلیلگران یک بانک سرمایه گذاری اخیرا اظهار داشته اند: «ما انتظار داریم جریان سرمایه گذاری کلان در سال های پیش رو تسریع یابد و منجر به توسعه بیشتر خدمات پایه و ایجاد زیرساخت لازم برای شکل گیری یک اکوسیستم کارآفرینی و نوآوری برای یک جریان زایای plug and play شود.

۴ کنسرسیوم بلاک چین تشکیل شده است. به عنوان مثال، R3 CEV، که بیش از ۴۲ بانک بزرگ جهان را نمایندگی می کند، یک پلتفرم منسجم توزیع شده را برای ایجاد قدرت FSI در بلاک چین ایجاد کرده است. ۵ گروه ارز دیجیتال که توسط MasterCard، New York Life و دیگران حمایت می شوند، مجموعه ای از سرمایه گذاری های بلاک چین و کریپتوکارنسی را مدیریت و سازمان دهی می کنند. همچنین در این میان، فعالان تکنولوژی نیز مشارکت می کنند. پروژه Open Ledger با پشتیبانی IBM، سیسکو، اینتل، بنیاد لینوکس و دیگران، یک پلتفرم بلاک چین استاندارد را که بر فناوری بلاک چین open-source مبتنی است، برای سرعت بخشیدن به تصویب و توسعه خدمات ایجاد کرده است.

این مقاله ادامه دارد…

منبع: Tech Trends 2016

برچسب ها:
پیام بگذارید