خرید قسطی بیمه شخص ثالث : حضوری و اینترنتی

خرید قسطی بیمه شخص ثالث و پس انداز پول ماشین در کیف پول

خرید قسطی بیمه شخص ثالث همواره یکی از نیازهای خریداران بوده و از همین رو نیاز است درباره آن اطلاعاتی ارائه شود. در این مقاله قصد داریم در گام اول به بررسی مفهوم شخص ثالث و تعریف این اصطلاح در صنعت بیمه بپردازیم و در ادامه، کاربرد بیمه شخص ثالث، شرایط خرید این بیمه نامه و شرکت های ارائه دهنده آن را به طور مختصر معرفی و تشریح کنیم:

شخص ثالث چه تعریفی دارد (Third Party Third Person)

شخص ثالث در اصطلاح قانون مدنی شامل موارد زیر است:
الف) شخص ثالث کسی است که طرف عقد قرارداد نیست و قائم به هیچ یک از دو طرق عقد نیز نیست (ماده ۳۹۹ قانون مدنی).
ب) شخص ثالث کسی است که طرف عقد نیست ولی ممکن است قائم مقام یکی از طرفین عقد قرارداد باشد (مانده ۳۹۹ قانون مدنی).
ج) شخص ثالث خارج از دعوای دو طرف است و ممکن است به عنوان ثالث به دادگاه احضار یا جلب شود (رجوع کنید به ترمینولوژی حقوق – دکتر جعفر لنگرودی).
در اصطلاح بیمه و بیمه گری، شخص ثالث یا اشخاص ثالث کسانی هستند که با بیمه گر و بیمه گذار طرف قرارداد نیستند، ولی به دلیل زیان وارد به آن ها که ناشی از حوادث مربوط به فعل و فعالیت بیمه گذار باشد، محق به مطالبه خسارت است. در واقع قرارداد بیمه که بین دو طرف (بیمه گذار و بیمه گر) منعقد می شود، حقوق و مزایایی به نفع دیگران در نظر می گیرد. استفاده کنندگان از این حقوق و مزایای تامینی را در اصطلاح بیمه ای «شخص ثالث» یا «اشخاص ثالث» می گویند.

کاربرد بیمه شخص ثالث

کاربرد این اصطلاح درباره بیمه های مسئولیت مدنی است، اعم از اینکه مسئولیت کارفرمایان یا بنگاه ها و موسسات در مقابل اشخاص غیر مطرح باشد، یا مسئولیت دارندگان وسایل نقلیه موتوری (زمینی، هوایی، آبی) یا مسئولیت مدنی پدر یا سرپرست خانواده. به موجب قانون بیمه اجباری شخص ثالث، همه کسانی که به سبب حوادث وسایل نقلیه موتوری زمینی دچار زیان های بدنی یا مالی می شوند (اعم از این که داخل یا خارج وسیله نقلیه باشند)، ثالث تلقی می شوند. به جز بیمه گر و بیمه گذار و اشخاص معینی که به دلایل فنی و حقوقی در اصطلاح و تعریف این قانون، شخص ثالث محسوب نمی شوند. (قانون بیمه شخص ثالث مصوب دی ماه ۱۳۴۷) اما در قانون اصلاحی، مصوب ۱۳۸۸ «شخص ثالث» به گونه ای تعریف شده که جای تامل و بحث دارد.

خرید قسطی بیمه شخص ثالث

اخیراً به دلیل افزایش قیمت ها، حق بیمه و حق صدور بیمه شخص ثالث نیز افزایش داشته است و همین موضوع باعث شده، متقاضیان بیمه شخص ثالث به دنبال خرید قسطی بیمه شخص ثالث باشند. در حال حاضر چند شرکت امکان خرید قسطی بیمه شخص ثالث را ایجاد کرده اند: بیمه ایران، بیمه البرز و بیمه آسیا امکان خرید قسطی بیمه بدنه خودرو و بیمه شخص ثالث را فراهم کرده اند. برای خرید این بیمه نامه ها هم می توانید به صورت حضوری به شعبه های نمایندگی این دو بیمه مراجعه کنید و درخواست خرید قسطی بیمه شخص ثالث داشته باشید، هم از طریق اپلیکیشن ها و خدمات آنلاین خرید بیمه در سایت بیمیتو و بیمه بازار اقدام به خرید کنید.

شرایط خرید قسطی بیمه شخص ثالث

هر یک از شرکت هایی که نام برده شد، برای بیمه نامه های خود شرایطی را در نظر گرفته اند که در تعرفه و قوانین اولیه بیمه نامه به تفصیل توضیح داده شده است. در ادامه به بررسی مختصر هر یک می پردازیم:

خرید قسطی بیمه شخص ثالث بیمه ایران

  • داشتن بیمه عمر از بیمه ایران
  • نداشتن چک برگشتی در سوابق بانکی

خرید قسطی بیمه شخص ثالث بیمه البرز و بیمه آسیا

برای خرید قسطی بیمه شخص ثالث از بیمه بازار، دو امکان برای خریدار وجود دارد:
۱٫ بخشی از حق بیمه (۳۰ – ۵۰ درصد) به صورت پیش پرداخت و در قالب چک به شعبه صدور بیمه نامه تحویل داده می شود، بخش باقی ماده، به صورت قسط تعریف می شود.
۲٫ نیاز به چک ندارد و به دو صورت ۴ بیمه ۳ ماهه / یا ۳ بیمه ۴ ماهه امکان خرید بیمه شخص ثالث وجود دارد.

در مقاله های بعدی، درباره شرایط خرید قسطی بیمه از دیگر شرکت های بیمه نیز صحبت خواهیم کرد.

 

مقاله مرتبط: قیمت بیمه بدنه خودرو چطور محاسبه می شود؟

 

منابع:

۱- بیمه بازار

۲- بیمه آنلاین

۳- فرهنگ بیمه و بازرگانی؛ محمودصالحی، جان علی (۱۳۸۹)، پژوهشکده بیمه وابسته به بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران

برچسب ها:
پیام بگذارید