عوامل موثر در انتخاب خدمات بیمه عمر و بیمه‌گر

خدمات بیمه عمر

 

یکی از سوالاتی که ممکن است برای شما پیش آمده باشد، این است که کدام بیمه عمر برای شما بهتر و کارآمد تر است و دیگر این‌که بهتر است از کدام شرکت خدمات بیمه عمر خود را دریافت کنید، به اصطلاح در کدام شرکت بیمه‌ای، سرمایه‌گذاری کنید.

هر چند که توجه به این نکته بسیار مهم است که؛ انتخاب شما کاملا وابسته به شرایط و خدمات مورد نظرتان است. اما نقش بیمه‌گران و اهمیت نحوه ارائه خدمات بیمه عمرشان را نمی‌توان نادیده گرفت. در این قسمت من به طور خلاصه به ارائه  نکاتی خواهم پرداخت که برای انتخاب بهتر، کمک زیادی به شما خواهد کرد.

اول به نسبت توانگری مالی و سطح شرکت توجه داشته باشید؛

خوب است بدانید بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران سالانه آماری را از سطح توانگری شرکت‌های بیمه ارائه می‌دهد. سطح توانگری شرکت‌های بیمه از میزان تمامی تعهداتی که پذیرفته و به آن عمل کرده است، به دست‌می‌آید، در واقع شرکت بیمه‌ای که شما برای ارائه خدمات بیمه عمر خود انتخاب می‌کنید باید دارایی کافی جهت بازپرداخت، داشته باشد. بعد از طبقه بندی توسط بیمه مرکزی جمهوری اسلامی آن دسته از شرکت‌هایی که نسبت بالای ۱۰۰ دارند، توانگر، و آن دسته از شرکت‌هایی که درصد پایین ۱۰۰ دارند، دارای سطح توانگری پایین هستند. سطح توانگری پایین نشان دهنده وضعیت بحرانی آن شرکت است. طی آماری که در سال ۱۳۹۵ توسط این مرکز ارائه شد، از بین ۲۶ شرکت بیمه‌ای مورد بررسی، ۱۷ شرکت دارای سطح توانگری یک، یعنی عالی بودند. شرکت‌های آسیا، البرز، سامان، پارسیان، ملت، رازی، آسماری، پاسارگاد، کارآفرین، کوثر، ما، امید، سرمد، ایران‌معین، بیمه اتکایی امین، بیمه اتکایی ایرانیان و تعاون، جزء شرکت‌هایی بودند که با سطح توانگری یک در آمار نام برده شدند.

دوم پوشش و چگونگی ارائه خدمات بیمه عمر را در نظر بگیرید؛

باید بدانید در کشور ما ایران، تمامی شرکت‌های بیمه خدمات بیمه عمر را ارائه می‌دهند. هر چند در این خصوص رایزنی‌هایی نیز شده است که تعدادی بیمه‌گر به‌طور تخصصی به ارائه خدمات بیمه عمر بپردازند، اما تاکنون گزارشاتی از تحقق این تصمیم در دست نیست. در قراردادهای بیمه عمر دو پوشش اصلی وجود دارد، دسته اول، پوشش مربوط به سرمایه حیات بیمه عمر در انتهای مدت قرارداد است. دسته دوم، پوشش سرمایه فوت بیمه عمر است. در کشورهای پیشرفته این دو پوشش جداگانه ارائه می‌شوند، ولی در ایران این دو به همراه هم و به‌عنوان بیمه عمر مختلط معرفی شده‌اند و بیمه شده بابت آن باید حق بیمه بپردازد. البته در بیمه عمر علاوه بر دو پوشش اصلی خدماتی که در ادامه به آن اشاره خواهم کرد نیز ارائه می‌شود.

قبل از معرفی سایر خدمات ذکر نکته‌ای در این قسمت ضروری است؛  توجه داشته باشید در بین شرکت‌های بیمه ارائه دهنده این خدمات سقف تعهدات متفاوت است، در بعضی شرکت‌ها خدمات به صورت کامل ارائه می‌شوند. اما هر اندازه نرخ‌های در نظر گرفته شده برای تعهدات بالاتر باشد، با میزان سرمایه یکسان جهت آن پوشش‌ها، بیمه‌گر حق بیمه بالاتری را از مشتری دریافت می‌کند و در آخر هم سرمایه حیات بیمه عمر که در انتهای مدت زمان قرارداد، قرار است پرداخت شود، کاهش می‌یابد. پس بهتر است دنبال بیمه عمری باشید که ارقام سرمایه بالاتری در کنار نرخ‌های پایین‌تر پیشنهاد دهد.

پوشش امراض خاص

بیمه عمر برای بیماری‌های سکته قلبی و مغزی، جراحی عروق قلب، پیوند اعضای بدن و سرطان که آن‌ها را امراض خاص می‌نامد، پوشش‌هایی را ارائه می‌دهد. بعضی شرکت‌های بیمه تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان، یعنی به میزان ۳۰ درصد سرمایه بیمه عمر خدمات ارائه می‌دهند.

دریافت وام

بیمه مرکزی آیین‌نامه‌ای را در این خصوص ارائه کرده‌است که می‌گوید، شخصی که تحت پوشش بیمه عمر است از سال دوم به بعد، معادل ۹۰ درصد موجودی حساب، چه از صندوق سپرده و چه از اندوخته بیمه نامه، می‌تواند وام دریافت کند. سود این وام ۴ درصد بیشتر از نرخ سود تضمینی خواهد بود.

پوشش از کارافتادگی

این خدمت، متعهد می‌شود، در صورتی‌که بیمه‌شده دچار از کار افتادگی شد، به اعضای خانواده بیمه‌شده، در انتهای قرارداد، تمام موجودی صندوق را مطابق با قرارداد، پرداخت کند. همین‌طور در صورت از کارافتادگی حق‌بیمه را کامل پرداخت می‌کند. بعضی شرکت‌های بیمه پرداخت حداکثر ۱۰۰ میلیون تومان به از کار افتاده را متعهد می‌شوند.

در قسمت بعد موارد دیگری مانند اهمیت تاثیر میزان سرمایه شرکت بیمه؛ سطح رضایت مشتریان یا بیمه‌گذاران؛ تنوع خدمات؛ واحدهای پرداخت خسارت و اهمیت ارائه خدمات آنلاین را در انتخاب خدمات بیمه عمر بررسی خواهیم کرد.

برچسب ها:
پیام بگذارید