چگونه بیمه سیل را ارزان بخریم

خرید بیمه سیل

هر ساله با شروع فصل بارندگی و بارش نعمت‌های الهی، دستان زمین برای پذیرش سرمایه آسمانی حیات گشوده می‌شود و تغییرات جوی و جغرافیایی که خاص این سیاره زندگی‌بخش است، به وقوع می‌پیوندد. این تغییرات، قاعدتاً می‌بایست سرچشمه تازگی و زندگی دوباره طبیعت و ساکنان آن شود، اما آنچه بعد از بارندگی‌های شدید فصلی در دنیای ما روی می‌دهد، گاه رنگ زندگی ندارد و نیستی و عدم و ویرانی را در پی دارد.

باران که در لطافت طبعش خلاف نیست

در باغ لاله روید و در شوره‌بوم خس

در سال‌های اخیر، باران‌های فصلی، آسیب‌هایی گاه جبران‌ناپذیر به منازل مسکونی و ساختمان‌ها وارد کرده است. بعد از یک بارندگی شدید، حجم آبی که از یک دِبی عبور می‌کند از حد گنجایش آن فراتر می‌رود و این موضوع باعث ایجاد سیل و تخریب زمین و در نتیجه، خسارت به ساختمان‌ها می‌شود. (دِبی، آبده یا آبگذاری، یک اصطلاح در صنعت آب است. به مقدار آبی که از یک نقطه مشخص در رودخانه، کانال آب، دریچه سد، لوله آب یا هر سازه دیگر، در واحد زمانی مشخص می گذرد، دِبی می‌گویند.)

دیدیم بسی که آب سرچشمه خُرد

چون بیشتر آمد، شتر و بار ببُرد

راهکاری که برای این مواقع در نظر گرفته شده است، تمهید بیمه حوادث یا بیمه ساختمان است، تا برنامه جبران خسارت‌های احتمالی قابل پیش‌بینی شود. شرکت‌های ارائه‌دهنده بیمه‌نامه، جبران خسارت‌های ناشی از سیل را در بسته‌های متفاوت و با نام‌های گوناگون به مشتریان خود پیشنهاد کرده‌اند. در این میان، بیمه سامان، بیمه سیل یا جبران خسارت‌های سیل را در مجموعه بیمه ساختمان و ذیل بیمه آتش سوزی ارائه کرده است.

خرید بیمه سیل

بیمه سیل مشمول بیمه آتش سوزی می شود و در انعقاد قرارداد بیمه نامه، می‌بایست پوشش بیمه نامه ذکر شود.

شرایط خرید بیمه آتش سوزی سامان را از اینجا دریافت کنید.

برای خرید بیمه سیل به صورت آنلاین، می بایست وارد سایت سامان دایرکت شوید. با ورود به سایت، وارد بخش بیمه ساختمان (زلزله و آتش سوزی) شوید در این بخش، پوشش های بیمه ای سامان که شامل سیل نیز می شود به عنوان زیر مجموعه بیمه ساختمان در نظر گرفته شده است.

 

خرید بیمه سیل از سامان دایرکت

 

بعد از ورود به بخش بیمه ساختمان، نوع بنای مورد نظر خود را انتخاب کنید. نکته ای که در این مرحله باید به آن دقت کنید این است که سایت سامان دایرکت، برای سازه های کمتر از ۶۰ متر، امکان خرید اینترنتی ندارد.

 

خرید اینترنتی بیمه سیل

 

با ثبت اطلاعات واحد، شامل نوع کاربری، نوع سازه، نوع مالکیت و متراژ، طرح هایی که برای خرید بیمه سیل مناسب‌تر است، در مرحله بعد نمایش داده می شود.

جبران خسارت ساختمان، تاسیسات و اثاثیه تا ۱۲۰ میلیون تومان

خطرات اصلی که این بیمه نامه پوشش می دهد: آتش سوزی، صاعقه، انفجار، سیل، زلزله و طوفان.

خسارت هایی که این بیمه جبران می کند: خسارت همسایه، نقص عضو، هزینه اشخاص مجاز، غرامت فوت، پرداخت اجاره مسکن.

 

 

جبران خسارت ساختمان، تاسیسات و اثاثیه تا ۱۶۰ میلیون تومان

خطرات اصلی که این بیمه نامه پوشش می دهد: آتش سوزی، صاعقه، انفجار، سیل، زلزله، طوفان.

خسارت هایی که این بیمه جبران می کند: خسارت همسایه، نقص عضو، هزینه اشخاص مجاز، غرامت فوت، پرداخت اجاره مسکن.

 

بیمه سیل

 

جبران خسارت ساختمان، تاسیسات و اثاثیه تا ۲۰۰ میلیون تومان

خطرات اصلی که این بیمه نامه پوشش می دهد: آتش سوزی، صاعقه، انفجار، سیل، زلزله، طوفان.

خسارت هایی که این بیمه جبران می کند: خسارت همسایه، نقص عضو، هزینه اشخاص مجاز، غرامت فوت، پرداخت اجاره مسکن.

 

بیمه سیل

 

«برای کسب اطلاعات بیشتر درباره طرح های خانه امن سامان، به اینجا مراجعه کنید.»

در فرهنگ بیمه و بازرگانی، انواع دیگری از بیمه تعریف شده که پوشش سیل را در بر دارد:

بیمه خسارت آب damage by water

موضوع این بیمه تامین و جبران خسارت هایی است که در اثر قطع یا مسدود شدن اتفاقی لوله های آب، به اموال منقول (اثاث) و غیرمنقول (ساختمان و تاسیسات) بیمه گزار وارد می شود؛ به علاوه می توان خسارت های وارد به اشخاص ثالث را که در اثر یکی از وقایع فوق باشد و موجب مسئولیت مدنی بیمه گزار شود، ضمن آن بیمه نمود. خسارت های ناشی از تاسیسات شوفاژ (نفوذ آب یا بخار) یا رخنه آب در بام ساختمان، خسارت برف و باران و تگرگ نیز همراه خطرات مذکور قابل بیمه است.

بیمه خسارت ناشی از آب ضمن بیمه نامه های آتش سوزی انجام می شود ولی می توان از مجموع ریسک های مندرج در بیمه نامه آتش سوزی، خطر آب، خطر سرقت، مسئولیت مدنی مالک و مستاجر، از دست دادن منافع و اجاره بها بر اثر حریق یا خسارت وارد به ساختمان، یک بیمه نامه چندریسکی یا بیمه نامه جامع ترتیب داد و تامینی کامل در اختیار داوطلبان بیمه گذاشت. (فرهنگ بیمه و بازرگانی صفحه ۹۵)

بیمه سیل، طغیان آب flood insurance

خطر سیل به صورت ریسک فرعی یا تبعی (خطرهای اضافی) در بیمه نامه آتش سوزی با نرخ خاص و اضافی مورد تعهد بیمه گران قرار می گیرد.

حادثه یا حوادث accident

واقعه، اتفاق، پیش آمد، آنچه نو پدید آید. از نظر فن بیمه، حادثه یا حوادث عبارت است از واقعه یا پیش آمد ناگهانی و به نسبت شدیدی که در اثر عوامل خارجی بدون دخالت میل و اراده بیمه گزار یا بیمه شده رخ دهد و موجب زیان بدنی یا مالی شخص بیمه گزار یا بیمه شده یا شخص ثالث گردد. موارد و مصادیق حوادث عبارتند از: وقایع فیزیکی محسوس و ملموس مانند: تصادف یا تصادم (برخوردن یا به هم خوردن)، سقوط، افتادن، واژگون شدن، غرق، آتش سوزی، انفجار، صاعقه، برق گرفتگی، بهمن، مارگزیدگی، حمله حیوانات و مانند اینها، عواقب و آثار حادثه یا حوادث به صورت جرح، نقص عضو و از کار افتادگی دائم یا موقت و فوت و زیان هایمالی مشاهده می شود بیمه گران جوابگوی این گونه خسارت ها طبق شرایط بیمه نامه هستند. (فرهنگ بیمه و بازرگانی صفحه ۱۵۲)

منابع

۱- بیمه سامان

۲- فرهنگ بیمه و بازرگانی؛ محمودصالحی، جان علی (۱۳۸۹)، پژوهشکده بیمه وابسته به بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران

 

برچسب ها:
پیام بگذارید