درباره بیمه مستمری چه می‌دانید؟

معرفی بیمه مستمری

یکی از انواع بیمه‏‌های اشخاص، بیمه مستمری است. در این نوع بیمه، بیمه‏‌گر پرداخت مبلغی یا به اصلاح مستمری‌ای را برای مدت زمانی خاص یا در طول مدت حیات بیمه‌شده متعهد می‏‌شود. در بیمه مستمری، خطر عمر طولانی بیمه می‏گردد. این جمله به این معنی است که، با فرض عمر طولانی، زندگی بیمه شده در ایام پیری با کسری در آمد، بیماری و… روبرو شده و بیمه‏‌های مستمری این قابلیت را دارند که رفاهی نسبی در زمینه‌های ذکر شده برای ذینفع به ارمغان بیاورند.

از آن‌جایی که هدف از ارائه بیمه مستمری ارائه خدمات به قشر خاصی است که در زمان پیری و کهولت سن درآمدی ندارند. برای استفاده از تسهیلات بیمه مستمری، تمامی بیمه‌شدگان اختیاری و اجباری سازمان‌های ارائه‌کننده بیمه‌های اجتماعی در کشور می‌توانند با خرید این بیمه‌نامه، مستمری دریافت کنند.

یکی از رشته‌های بیمه‌ای که در حال ارائه بیمه مستمری است. بیمه عمر است. البته سوال اصلی این‌جاست که تفاوت بیمه مستمری با بیمه عمر مستمری چیست؟

تفاوت‌های بیمه عمر با بیمه مستمری

تفاوت‌های زیادی در این دو رشته وجود دارد که من به اختصار چند تفاوت مهم از نظر بیمه‌شده، را ذکر می‌کنم.

اول: در بیمه عمر شما ملزم به پرداخت مالیات نیستید ولی در بیمه مستمری (به‌عنوان مثال خدمات ارائه شده توسط سازمان تامین اجتماعی) شما ملزم به پرداخت مالیات هستید.

دوم: در بیمه عمر شما از تنوع در انتخاب سرمایه و حق بیمه برخوردار هستید،به این صورت که در اولی پرداخت حق بیمه براساس توان مالی است و در دومی به میزان ۷ درصد از حقوق دریافتی شما کسر می‌گردد.

سوم:  در اولی (بیمه عمر) تنوع در روش پرداخت وجود دارد، ولی در دومی (بیمه مستمری) تنوع در روش پرداخت وجود ندارد.

چهارم: در اولی قابلیت برداشت از اندوخته وجود دارد، در دومی چنین امکانی وجود ندارد.

پنجم: در اولی پرداخت سود سرمایه‌گذاری امکان‌دارد، در دومی این امکان وجود ندارد.

ششم: در مورد پوشش‌های بیماری‌های خاص باید گفت در بیمه عمر، حداکثر تا ۳۰ درصد سرمایه فوت به‌صورت بلاعوض پرداخت می‌شود. اما در بیمه مستمری تامین اجتماعی، به شرط مراجعه به مراکز طرف قرارداد خدمات به طور کامل ارائه می‌شود.

هفتم: هر دو قابلیت تبدیل به مستمری را دارند.

هشتم: در صورت از کار افتادگی در بیمه عمر، معاف از پرداخت حق بیمه، به‌علاوه درآمد از کار افتادگی. اما در بیمه مستمری فقط کمک هزینه از کار افتادگی پرداخت می‌شود.

نهم: پرداخت حق بیمه عمر به عنوان سوابق کاری به حساب نمی‌آید، اما بیمه مستمری جزء سوابق کاری بیمه‌شده محسوب می‌شود.

دهم: زمان پرداخت اندوخته در بیمه عمر تا پایان مدت بیمه‌نامه است، اما در بیمه مستمری در بیشتر مواقع به‌هنگام بازنشستگی و سن قانونی اعلام شده است.

موارد ذکر شده تنها بخشی از تفاوت‌های بیمه عمر و بیمه مستمری است. با این‌که در خیلی از موارد این دو را مشابه در نظر می‌گیرند. با توجه به موارد بالا ممکن است تصمیم شما برای این‌که کدام رشته را انتخاب کنید، سخت باشد. اما دقت کنید که کدام موارد برای شما ارزشمندتر است.

شرکت‌های بیمه‌گر مطرح در کشور ما، این نوع بیمه مستمری و همین‌طور برخی شرکت‌های خصوصی، انواعی از بیمه عمر را به بیمه‌شدگان ارائه می‌دهند. به‌عنوان مثال شرکت بیمه سامان یکی از بیمه‌گرانی است که خدمات بیمه عمر را به صورت اینترنتی به مشتریان خود ارائه می‌کند. همچنین سازمان تامین اجتماعی و خدمات درمانی دو شرکت پیشتاز در حوزه بیمه مستمری هستند.

بیمه مستمری زنان خانه‌دار

در این قسمت لازم می‌دانم اطلاعات مختصری را در مورد بیمه مستمری زنان خانه‌دار خدمت شما عرض کنم.

یکی از دغدغه‌های بانوان عزیز خانه‌دار، تامین نیازهای مالی خود در آینده است. در چندین سال اخیر امکانی توسط برخی بیمه‌گران برای این قشر ایجاد شد که بیمه مستمری زنان خانه‌دار نامیده شد. شرکت‌های ارائه دهنده چنین خدماتی یکی از مزایای این بیمه را پرداخت مستمری مادام‌العمر به بانوان می‌دانند. و امکان افزایش سالیانه حق بیمه، برای پوشش نرخ تورم را برای ذینفعان در نظر می‌گیرند. بازه سنی خرید این بیمه‌نامه از ۱۸ تا ۶۰ سالگی است. بعضی شرکت‌های بیمه‌گر،امکان حق بیمه را با هر شرایط مالی تطبیق داده و به حداقل ۱۰۰۰۰ تومان در ماه رسانده‌اند.البته سقف پرداخت حق بیمه ۴۰۰ هزار تومان است.  همین‌طور بیمـه‌شـده می‌تواند حق‌بیمه خود را در سال به اندازه ۵ تا ۲۰ درصـد، که در ابتدای بیمـه‌نامه تعیین شده، افزایش بدهد. و بیمـه‌شده در صورت تـمایل، می‌تواند چنان‌چه بیشتر از ۵ سال به پایان مدت بیمه‌نامه باقی نمانده باشد، مسـتمری پیش از موعد را درخواست کند.

بانوان ایرانی با بیمه شدن، تحت پوشش بیمه مستمری قـرار گرفته و با پرداخت ۱۳ تا ۳۰ سـال حـق بیمه (با توجه به سن خود)، تا پایان عمر از حقوق مسـتمری بهره‌مند می‌شوند

به شما خواننده عزیز پیشنهاد می‌کنم برای کسب اطلاعات بیشتر به سامانه بیمه ملت مراجعه فرمایید.

برچسب ها:
پیام بگذارید